Wzięli się za bary

Zamiar (prawdziwy czy też nie, to wcale nie jest pewne) przejęcia kontrolnego pakietu akcji portalu Yahoo przez Microsoft, rozpala na nowo walkę komputerowych gigantów - Google'a i Microsoftu. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.


Zamiar (prawdziwy czy też nie, to wcale nie jest pewne) przejęcia kontrolnego pakietu akcji portalu Yahoo przez Microsoft, rozpala na nowo walkę komputerowych gigantów - Google'a i Microsoftu. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Google vs. Microsoft

W połowie grudnia w "The New York Times" ukazał się artykuł dotyczący starcia wizji informatycznych i korporacyjnych Google'a i Microsoftu, oparty na wywiadzie z szefem Google'a Erikiem Schmidtem. Wtedy nikt jeszcze poza bezpośrednio zainteresowanymi nie przypuszczał, że sensacją pierwszych dni lutego stanie wiadomość o możliwym przejęciu dużego pakietu akcji portalu Yahoo przez firmę z Redmond. Tym samym Microsoft zrewanżowałby się niejako Google'owi za "podgryzanie" jego podstawowego biznesu, jakim jest Office, wejściem na rynek usług internetowych zdominowanych przez Google.

Kalendarz, mimo pewnych niedociągnięć, to jedna z najbardziej atrakcyjnych usług Google’a, zwłaszcza dla grup roboczych.

Kalendarz, mimo pewnych niedociągnięć, to jedna z najbardziej atrakcyjnych usług Google’a, zwłaszcza dla grup roboczych.

We wspomnianym artykule Schmidt przytacza termin cloud computing, przez który rozumie się korzystanie z aplikacji sieciowych do wykonywania codziennych zadań biurowych. Mówi wręcz o docelowej proporcji pracy online i offline, która jego zdaniem miałaby się kształtować na poziomie 90:10. Jak nietrudno zgadnąć, menedżerowie Microsoftu określają tego rodzaju proroctwo mianem czystej fantazji - rzeczywiście, dziś trudno porównać takie programy, jak Google Docs, z zaawansowanymi aplikacjami biurowymi w rodzaju Worda czy Excela. Nawet najbardziej rozbudowane, jak przede wszystkim pakiet biurowy Zoho, można porównać najwyżej ze średniej klasy shareware'em, a nie komercyjnymi pakietami instalowanymi w komputerze. Czym innym jest środowisko systemu operacyjnego, a czym innym środowisko w postaci przeglądarki internetowej, nawet jeśli bezpośrednim otoczeniem oprogramowania jest technologia Macromedia Flash, popularna ostatnio w rozmaitych usługach sieciowych. Z Google Docs korzysta dziś wprawdzie 1,5 mln osób, czyli cztery więcej niż rok temu, ale Microsoft Office działa w 500 mln komputerów.

Poważnym minusem jest niedostateczna ciągle szybkość łączy internetowych i ich zawodność. Ostatnie przypadki przerwania kabli na Bliskim Wschodzie, co odcięło wiele krajów tego regionu od światowego Internetu, pokazują, na jakie kłopoty może nas narazić awaria infrastruktury sieciowej. A niewykluczona jest także dywersja ze strony grup terrorystycznych.

Nie ulega wątpliwości, że usługi sieciowe zyskują popularność i są w wielu sytuacjach bardzo wygodnym rozwiązaniem (np. współdzielone kalendarze w Google Calendar), ale długo jeszcze nie będzie można opierać firmowej informatyki na tego typu rozwiązaniach. Niemniej jednak łatwo też dostrzec, że będą one - a zwłaszcza ich ceny - wpływać na tradycyjny rynek produktów informatycznych.

ESL Podcast - angielski po nowemu

Jeśli masz słabsze łącze, zawsze możesz pobrać plik MP3 z lekcją na swój dysk i korzystać z niego offl ine.

Jeśli masz słabsze łącze, zawsze możesz pobrać plik MP3 z lekcją na swój dysk i korzystać z niego offl ine.

ESL Podcast to serwis przeznaczony dla adeptów języka angielskiego w odmianie brytyjskiej ( English as a Second Language, ESL) uczących się na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym. Serwis wykorzystuje nowe możliwości, jakie wniosły do nauczania języków Internet i elektroniczne multimedia - znajdziesz tu bazę kilkuset nagrań w formacie MP3, trwających zwykle kilkanaście minut. Nagrania zawierają rozmówki lub proste teksty mówione w wolnym tempie, a także obszerniejsze komentarze, zbliżone już bardziej do normalnego tempa, ale nagrywane z myślą o docelowym odbiorcy, jakim jest osoba mało zaawansowana. Ostatni fragment jest wymawiany z normalną szybkością.

Można także wykupić abonament (10 dolarów miesięcznie) i korzystać z tzw. Learning Guide, gdzie są pełne transkrypcje zarejestrowanych tekstów. Dla wielu polskich szkół byłaby to bardzo dobra pomoc w nauczaniu, przede wszystkim jako materiał uzupełniający tradycyjny kurs, gdyż rozumienie ze słuchu jest jedną z najtrudniejszych sprawności językowych.

Adres:http://www.eslpod.com/website/

Nexto.pl - ebooki z rozmachem

Elegancko wyglądający i przejrzysty interfejs księgarni zachęca do przestudiowania jej szerokiej oferty.

Elegancko wyglądający i przejrzysty interfejs księgarni zachęca do przestudiowania jej szerokiej oferty.

Po wielu miesiącach przygotowań w styczniu wystartowała platforma Nexto.pl, czyli zakrojona z rozmachem księgarnia e-booków, sygnowana przez znanego od kilku lat wydawcę NetPress. Zawarł on umowy z kilkudziesięciu domami wydawniczymi (połączył też siły z gliwicką firmą Złote Myśli) i oferuje na razie około tysiąca tytułów książek i elektronicznych wydań czasopism - w tym także PC World - oczywiście liczba ta będzie szybko rosnąć. Nexto posługuje się dwoma formatami - popularnym PDF oraz specjalnym formatem czytnika Zinio, który można po prostu pobrać na dysk i zainstalować w swoim komputerze. Obok tego dostępne są również audiobooki, czyli książki w dźwiękowym formacie MP3.

W okresie przygotowań twórcy Nexto zapowiadali wprowadzenie programu partnerskiego, który jak pokazuje doświadczenie, jest jednym z "koni pociągowych" biznesu tego rodzaju. Każdy partner będzie mógł zainstalować na swojej stronie specjalny interfejs do księgarni. Niestety, po uruchomieniu platformy brakuje na razie informacji na ten temat, a na zadane przez nas pytanie Nexto nie udzieliło odpowiedzi, zatem trudno się szczegółowo wypowiadać o technicznej stronie programu.

Adres: http://www.nexto.pl