Wzięli się za bary

Zamiar (prawdziwy czy też nie, to wcale nie jest pewne) przejęcia kontrolnego pakietu akcji portalu Yahoo przez Microsoft, rozpala na nowo walkę komputerowych gigantów - Google'a i Microsoftu. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.


Zamiar (prawdziwy czy też nie, to wcale nie jest pewne) przejęcia kontrolnego pakietu akcji portalu Yahoo przez Microsoft, rozpala na nowo walkę komputerowych gigantów - Google'a i Microsoftu. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Google vs. Microsoft

W połowie grudnia w "The New York Times" ukazał się artykuł dotyczący starcia wizji informatycznych i korporacyjnych Google'a i Microsoftu, oparty na wywiadzie z szefem Google'a Erikiem Schmidtem. Wtedy nikt jeszcze poza bezpośrednio zainteresowanymi nie przypuszczał, że sensacją pierwszych dni lutego stanie wiadomość o możliwym przejęciu dużego pakietu akcji portalu Yahoo przez firmę z Redmond. Tym samym Microsoft zrewanżowałby się niejako Google'owi za "podgryzanie" jego podstawowego biznesu, jakim jest Office, wejściem na rynek usług internetowych zdominowanych przez Google.

Wzięli się za bary

Kalendarz, mimo pewnych niedociągnięć, to jedna z najbardziej atrakcyjnych usług Google’a, zwłaszcza dla grup roboczych.

We wspomnianym artykule Schmidt przytacza termin cloud computing, przez który rozumie się korzystanie z aplikacji sieciowych do wykonywania codziennych zadań biurowych. Mówi wręcz o docelowej proporcji pracy online i offline, która jego zdaniem miałaby się kształtować na poziomie 90:10. Jak nietrudno zgadnąć, menedżerowie Microsoftu określają tego rodzaju proroctwo mianem czystej fantazji - rzeczywiście, dziś trudno porównać takie programy, jak Google Docs, z zaawansowanymi aplikacjami biurowymi w rodzaju Worda czy Excela. Nawet najbardziej rozbudowane, jak przede wszystkim pakiet biurowy Zoho, można porównać najwyżej ze średniej klasy shareware'em, a nie komercyjnymi pakietami instalowanymi w komputerze. Czym innym jest środowisko systemu operacyjnego, a czym innym środowisko w postaci przeglądarki internetowej, nawet jeśli bezpośrednim otoczeniem oprogramowania jest technologia Macromedia Flash, popularna ostatnio w rozmaitych usługach sieciowych. Z Google Docs korzysta dziś wprawdzie 1,5 mln osób, czyli cztery więcej niż rok temu, ale Microsoft Office działa w 500 mln komputerów.

Poważnym minusem jest niedostateczna ciągle szybkość łączy internetowych i ich zawodność. Ostatnie przypadki przerwania kabli na Bliskim Wschodzie, co odcięło wiele krajów tego regionu od światowego Internetu, pokazują, na jakie kłopoty może nas narazić awaria infrastruktury sieciowej. A niewykluczona jest także dywersja ze strony grup terrorystycznych.

Nie ulega wątpliwości, że usługi sieciowe zyskują popularność i są w wielu sytuacjach bardzo wygodnym rozwiązaniem (np. współdzielone kalendarze w Google Calendar), ale długo jeszcze nie będzie można opierać firmowej informatyki na tego typu rozwiązaniach. Niemniej jednak łatwo też dostrzec, że będą one - a zwłaszcza ich ceny - wpływać na tradycyjny rynek produktów informatycznych.

ESL Podcast - angielski po nowemu

Wzięli się za bary

Jeśli masz słabsze łącze, zawsze możesz pobrać plik MP3 z lekcją na swój dysk i korzystać z niego offl ine.

ESL Podcast to serwis przeznaczony dla adeptów języka angielskiego w odmianie brytyjskiej ( English as a Second Language, ESL) uczących się na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym. Serwis wykorzystuje nowe możliwości, jakie wniosły do nauczania języków Internet i elektroniczne multimedia - znajdziesz tu bazę kilkuset nagrań w formacie MP3, trwających zwykle kilkanaście minut. Nagrania zawierają rozmówki lub proste teksty mówione w wolnym tempie, a także obszerniejsze komentarze, zbliżone już bardziej do normalnego tempa, ale nagrywane z myślą o docelowym odbiorcy, jakim jest osoba mało zaawansowana. Ostatni fragment jest wymawiany z normalną szybkością.

Można także wykupić abonament (10 dolarów miesięcznie) i korzystać z tzw. Learning Guide, gdzie są pełne transkrypcje zarejestrowanych tekstów. Dla wielu polskich szkół byłaby to bardzo dobra pomoc w nauczaniu, przede wszystkim jako materiał uzupełniający tradycyjny kurs, gdyż rozumienie ze słuchu jest jedną z najtrudniejszych sprawności językowych.

Adres:http://www.eslpod.com/website/

Nexto.pl - ebooki z rozmachem

Wzięli się za bary

Elegancko wyglądający i przejrzysty interfejs księgarni zachęca do przestudiowania jej szerokiej oferty.

Po wielu miesiącach przygotowań w styczniu wystartowała platforma Nexto.pl, czyli zakrojona z rozmachem księgarnia e-booków, sygnowana przez znanego od kilku lat wydawcę NetPress. Zawarł on umowy z kilkudziesięciu domami wydawniczymi (połączył też siły z gliwicką firmą Złote Myśli) i oferuje na razie około tysiąca tytułów książek i elektronicznych wydań czasopism - w tym także PC World - oczywiście liczba ta będzie szybko rosnąć. Nexto posługuje się dwoma formatami - popularnym PDF oraz specjalnym formatem czytnika Zinio, który można po prostu pobrać na dysk i zainstalować w swoim komputerze. Obok tego dostępne są również audiobooki, czyli książki w dźwiękowym formacie MP3.

W okresie przygotowań twórcy Nexto zapowiadali wprowadzenie programu partnerskiego, który jak pokazuje doświadczenie, jest jednym z "koni pociągowych" biznesu tego rodzaju. Każdy partner będzie mógł zainstalować na swojej stronie specjalny interfejs do księgarni. Niestety, po uruchomieniu platformy brakuje na razie informacji na ten temat, a na zadane przez nas pytanie Nexto nie udzieliło odpowiedzi, zatem trudno się szczegółowo wypowiadać o technicznej stronie programu.

Adres: http://www.nexto.pl