Wzór do naśladowania

Ekran VGA w palmtopie? Dlaczego nie? Wbudowały go Toshiba oraz Fujitsu-Siemens, i to z jakim efektem!

Pierwszym palmtopem z wyświetlaczem pracującymi w rozdzielczości VGA był e800 Toshiby. Trzeba było trochę poczekać, zanim na rynku pojawili się rywale, a wtedy zrobiło się bardzo ciekawie.

Do testów otrzymaliśmy najnowszy Pocket LOOX 720, właśnie z ekranem VGA. Już pierwsze spojrzenie na wyświetlacz uświadamia różnicę, jaka dzieli komputery naręczne nowej generacji od reszty stawki. Obraz jest po prostu fenomenalny. Czcionki nie są już tak duże, a mimo to pozostają perfekcyjnie czytelne i ostre. Nareszcie na ekranie mieści się więcej tekstu, co najbardziej przydaje się podczas oglądania stron internetowych. Funkcja obracania zawartości ekranu o 90 stopni (wtedy palmtop trzyma się w pozycji horyzontalnej) pozwala na jeszcze lepsze rozmieszczenie treści stron WWW. Rozdzielczość 640x480 pikseli na tak małym ekranie imponuje. Do tej pory zbliżonymi parametrami mogły się poszczycić komputery naręczne z systemem Palm OS, których nowe modele na jeszcze mniejszym ekranie osiągały rozdzielczość 320x320 pikseli. Teraz jednak mamy nowego lidera Toshibę i Fujitsu-Siemens. Ten drugi jest jednak znacznie ciekawszy z kilku powodów.

Pocket LOOX 720 wyposażono w aparat cyfrowy z matrycą 1,3 Mpix. Zdjęcia nim zrobione można już z powodzeniem oglądać na komputerze. Nadal nie jest to, oczywiście, klasyczna cyfrówka, ale jak na dodatek do palmtopa spisuje się znakomicie. W opcjach można ręcznie podać warunki, w jakich robione jest zdjęcie, lub zdać się na tryb automatyczny. Jakość zdjęcia bardzo podnosi modyfikacja kontrastu, ale najwięcej daje umieszczona z tyłu obudowy lampa błyskowa! To ona rozświetla fotografowaną twarz czy nawet fragment pokoju do tego stopnia, że w miejscach, w których telefony i inne palmtopy wykonują czarne fotografie, LOOX działa prawidłowo. Ciekawym urozmaiceniem są specjalne szablony do zdjęć, które stanowią np. okładkę magazynu "Times" z miejscem na Twarz Roku. Wystarczy ustawić tak aparat, żeby twarz fotografowanej osoby znalazła się w wyznaczonym miejscu na okładce i zrobić zdjęcie. W pamięci palmtopa zapisany zostanie ciekawy fotomontaż.

Przy użyciu Pocket LOOX 720 nakręcić można również film, a całość zapisać w 128 MB pamięci palmtopa lub na kartach SD albo CF. Warto podkreślić, że wykorzystanie dwóch czytników kart nie spowodowało zwiększenia gabarytów komputera naręcznego. Pojemność pamięci można zwiększyć w jeszcze jeden sposób - podłączając dysk USB. Ponieważ LOOX 720 dysponuje portem USB w wersji HOST, to jeśli masz odpowiednie sterowniki, obsłuży urządzenie na USB, np. dysk czy odtwarzacz MP3.

Pocket LOOX 720 łączy się z innymi urządzeniami przez Bluetooth, port IrDA lub WLAN. WLAN jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz na palmtopie przeglądać zasoby Internetu. Oczywiście można do tego wykorzystać telefon komórkowy z Bluetooth. Z uwagi na niezbyt prostą konfigurację połączeń (przez komórkę lub WLAN) z Siecią producent instaluje specjalny program, który znacząco upraszcza cały proces.

W Pocket LOOX zastosowano nowy procesor Intela PXA-272, z technologią WMMX, taktowany z częstotliwością 520 MHz. Nie jest to jednak najbardziej wydajna jednostka na rynku, gdyż w nowym HP hx4700 zamontowano procesor aż o 100 MHz szybszy.

Tak jak plusy, w nowym Pocket LOOX łatwo wskazać i minusy. Pierwszy to mała liczba programów wykorzystujących wysoką rozdzielczość palmtopa. Aplikacje wyglądać więc będą niemal identycznie, jak w wersji do innych komputerów naręcznych. To wkrótce może się jednak zmienić. Gorzej prezentuje się wydajność palmtopa w teście grafiki. O ile procesor nie pozostawia wątpliwości, który z testowanych przez nas palmtopów jest najlepszy pod względem mocy obliczeniowej, wydajności systemowej, o tyle bardzo słabo wyświetla obrazy. Przecież niewiele mocniejszy od poprzedniej wersji (400 MHz) procesor musi sobie teraz poradzić z dwukrotnie wyższą rozdzielczością. Jak widać, niezbyt dobrze mu się to udaje. Wiele w tej kwestii powinno się zmienić, gdy programy zaczną wykorzystywać instrukcje WMMX. A może przydałby się akcelerator graficzny, w który wyposażona jest Toshiba e800? Praca ekranu VGA też skraca czas pracy na baterii, który wynosi 180 minut w trybie największej wydajności. Gdy ustawisz opcję &Auto&, dotyczącą taktowania procesora, czas pracy wydłuża się do 6 godzin.

Czy wady przesłaniają zalety? Absolutnie nie! Fujits-Siemens Pocket LOOX 720 to obecnie najlepszy palmtop na rynku, z wyposażeniem którego pozazdrościć mogą absolutnie wszyscy producenci. Tylu elementów naraz, takich jak aparat, czytniki kart czy moduły bezprzewodowe, i o takiej jakości nie zamontowano w żadnym innym palmtopie. Cena 2600 zł wydaje się bardzo atrakcyjną, biorąc pod uwagę oferty konkurencji. Dodajmy, że w pudełku z palmtopem znajdują się: skórzany futerał, zapasowy rysik oraz podstawka HotSync.

Ostatnie zdanie czytają już zapewne tylko ci, którzy nie pobiegli wcześniej do sklepu po LOOX. Pozostaje więc pytanie, czy ktoś to jeszcze czyta? Pośrednio odpowiedzi uzyskamy, obliczając wasze głosy oddane na LOOX - został nominowany do tytułu Produktu Roku w kategorii Palmtopy na Pocket PC i Palmtopy All-In-One.

Dane techniczne Pocket LOOX 720

System operacyjny Windows Mobile for Pocket PC Second Edition

Procesor Intel PXA-272 520 MHz

Pamięć 128 MB

Ekran 65 000 kolorów w rozdzielczości 640x480

Moduły bezprzewodowe WLAN, Bluetooth, IrDA

Czytniki kart SD,CF

Inne aparat cyfrowy 1,3 Mpix

+ doskonały wyświetlacz

+ aparat cyfrowy z fleszem

+ moduły do komunikacji bezprzewodowej

- mało aplikacji wykorzystujących w pełni ekran

- niewielka wydajność procesora w testach związanych z grafiką

Możliwości 6/10

Jakość 8/10

Wydajność 4/10

Opłacalność 4,3/10

Ocena końcowa 6,1/10