Wzorcowe kino


Obsługę kina zsynchronizowano za pomocą pilota uniwersalnego Kameleon6, zaś opuszczanie ekranu następuje automatycznie po włączeniu amplitunera. Ciekawym rozwiązaniem jest system sterowania oświetleniem Lutron Grafic-Eye odpowiedzialny za płynne sterowanie czterema obwodami oświetlenia i realizację czterech scen świetlnych. Pozwala on płynnie odtworzyć nastrój prawdziwej sali kinowej. Instalacja nie byłaby kompletna bez odpowiedniego okablowania ukrytego w ścianach i podłodze. Właściciele zdecydowali się na wiele kabli: komponentowych, kompozytowych, S-Video oraz cyfrowy kabel koaksjalny takich marek, jak: Extron, Profigold, Tara Labs czy Eagle oraz wtyki bananowe (Eagle, Russound, Gira).

Podsumowanie

Gdyby zastanawiać się, co można byłoby zmienić w prezentowanym zestawie, to na pewno dużo dałaby wymiana odtwarzacza na model wyposażony w cyfrowe wyjście wideo, którym można byłoby połączyć go z projektorem. Jakość obrazu byłaby wtedy jeszcze lepsza. Warto rozważyć także dokupienie końcówki mocy i dodatkowych kolumn tak, by skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez dekodery 7.1 amplitunera. Specjalne pomieszczenie z odpowiednio zaaranżowanym wnętrzem robi wrażenie. Niewątpliwie każdy film oglądany w takich warunkach sporo zyskuje. Pomysłowo dobrane głośniki wsparte solidnym amplitunerem pokazują, że nie trzeba bajońskich fortun, aby osiągnąć dobre brzmienie. Wystarczy pewna wiedza i świadomość własnych potrzeb.

Opisaną instalację wykonała firma Audio Styl - Katowice (http://www.audiostyl.pl )

Założenia

Instalacje wykonanow salonie pokazowymkatowickiej firmy zajmującej się montażem i planowaniem systemów kinadomowego. Podstawowym jej celem jest ukazanie pełni możliwości, jakie dajeodpowiednio zaplanowane i rozstawione kino.Właściciele postawiliprzed sobą trudne zadanieznalezienia kompromisupomiędzy efektywnością, ekonomicznością i estetyką wykonanej instalacji, dlatego w zestawie nie znajdziemy ultradrogich urządzeń ani unikatowych modeli.Instalacja ta pełni rolęmarketingową, jestwizytówką firmy, leczjednocześnie ma umożliwić klientom zarówno sprawdzenie walorów odsłuchowych, jak i zapoznanie się z rozwiązaniami, które będą mogli wykorzystać we własnych projektach. Dlatego wyróżniającą się cechą instalacji jest mobilność.W zasadzie każdy jej element można łatwo wymienićalbo przestawić wedługróżnych potrzeb. 24 m<sup>2</sup> powierzchni salonu przygotowano do tej roli praktycznie od podstaw. Ściany tylne i boczne powstały według własnego projektu właścicieli. Aby wyeliminowaćrezonans ścianek,wzmocniono jebetonowymi słupkami i spięto konstrukcję płytami gipsowymi. Ściany okryto utrzymanymi w ciemnejtonacji materiałamiakustycznymi.Także gipsowe elementy oraz gruba wykładzina z gąbkową wyściółką są w podobnej tonacji.Większość elementówinstalacji ukryto,aby tak jak w prawdziwym kinie nie były widoczne.Na widoku pozostawionojedynie projektor oraz ekran, za którym przewieszono grube zasłony, a sufit częściowo obniżono.

Zastosowany sprzęt:

Amplituner

Harman/Kardon AVR 8500- ok. 11 000 zł)

Odtwarzacz

DVD Harman/Kardon 22 - ok. 2400 zł

Projektor

Hitachi PJ-TX100 - ok. 9800 zł

Ekran

Viz-Art Professional Matt White 240 x 180 - ok. 3900 zł

Kolumny

Sonus Faber Głośniki frontowe Grand Piano - ok. 10 300 zł

Głośniki surround Concerto - ok. 6000 zł

Głośnik centralny Solo - ok. 2700 zł

Subwoofer Gravis - ok. 6600 zł

Okablowanie

- kabel sygnału komponentowego - Extron

- kabel sygnału S-Video,kompozyt - Profigold

- kable głośnikowe w ścianie

- Tara Labs Omni

- kabel cyfrowy koaksjalny

- Tara Labs

- kabel do subwoofera

- Eagle

- rozgałęźnik do subwoofera

- Eagle- wtyki bananowe - Eagle

- centralne gniazdo zbiorcze

- Russound

- gniazda głośnikowe- Russound

- gniazdo podłogowe(dla projektora) - Gira

Łącznie - ok. 58 000 zł


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: