Wzorcowe kino

Czy dobre instalacje muszą kosztować setki tysięcy złotych? Okazuje się, że niekoniecznie. Największym wyzwaniem, przed jakim stajemy, chcąc stworzyć solidną instalację kina domowego, jest problem, jak połączyć doskonałą jakość sprzętu z rozsądną ceną. przedstawiamy przykład jak tego dokonać.


Czy dobre instalacje muszą kosztować setki tysięcy złotych? Okazuje się, że niekoniecznie. Największym wyzwaniem, przed jakim stajemy, chcąc stworzyć solidną instalację kina domowego, jest problem, jak połączyć doskonałą jakość sprzętu z rozsądną ceną. przedstawiamy przykład jak tego dokonać.

Ekran

Ponieważ pomieszczenie to zamknięta konstrukcja pozbawiona okien i utrzymana w ciemnej tonacji, uznano, że zastosowanie projektora będzie najlepszym rozwiązaniem. Tak więc, jak w prawdziwym kinie, rolę wyświetlacza obrazu powierzono projektorowi. Oferuje on odpowiednio duży obraz o maksymalnej wielkości dochodzącej w tym modelu do ponad 6 m. Obraz wyświetlany jest na sporym (240 x 180) ekranie Viz-Art Professional Matt White. Ekran ten jest pokryty specjalną powłoką, która poprawia jego stabilność przy rozwijaniu i zapobiega falowaniu.

Wzorcowe kino

Własna, domowa sala kinowa nie musi być gorsza nawet od tej z wielkiego multipleksu.

Przy wyborze projektora właściciele kierowali się przyjętymi przez siebie założeniami: Hitachi PJ-TX100 to model stosunkowo tani, ale dający obraz wysokiej jakości. Co ważne, panele LCD urządzenia oferują wysoką rozdzielczość - 1280-720 pikseli. W przyszłości pozwoli to na swobodne oglądanie nie tylko filmów DVD, ale również materiału z płyt zapisanych w najnowszych formatach takich, jak HD-DVD, Blue-Ray czy telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. W modelu PJ-TX100 obraz wyświetlany jest z kontrastem 1200:1 i w formacie 16:9, co gwarantuje dobrą jakość obrazu i pozwoli zminimalizować występowanie ewentualnych tzw. kaszet (czarne paski na dole i górze ekranu) podczas oglądania filmów DVD.

Poza ceną i bogatym wyposażeniem mocną stroną zastosowanego projektora jest jego cichy tryb pracy (25 dB). Projektor umieszczono w specjalnej szafce na odpowiednio pochylonej półce.

Głośniki

Wzorcowe kino

Nagłośnienie zapewniają kolumny Concerto.

Przy doborze sprzętu nagłaśniającego postanowiono nie eksperymentować z zestawami mieszanymi, składającymi się z produktów wielu firm. Wybrano zestaw kolumn włoskiego producenta Sonus Faber. Przy doborze głośników kierowano się przede wszystkim możliwościami samego pomieszczenia. Dobra akustyka oraz ograniczona przestrzeń (24 m2) sprawiły, że w instalacji zrezygnowano z potężnie "grzmiących" kolumn kinowych. Zamontowano solidne konstrukcje z jednej linii Concert. Kolekcja głośników sygnowana tą nazwą powstała z myślą o ograniczonych powierzchniowo zamkniętych systemach audiowizualnych, także zestawach kina domowego. Cechuje ją niezły stosunek ceny do jakości brzmienia, a także dobra estetyka i jakość wykonania. Zastosowany zestaw może swobodnie nagłośnić nawet 30-metrowe pomieszczenia. Zestaw Concerto tworzą: wolno stojące kolumny frontowe Grand Piano, głośniki surround Concerto, subwoofer Gravis oraz głośnik centralny Solo. Wybranie komponentów z tej samej linii ma jeszcze jedną ważną zaletę. Zbudowano je z myślą o wspólnej pracy i już na etapie produkcji możliwości poszczególnych elementów zostały skonfigurowane pod kątem uzyskania maksymalnej harmonii współbrzmienia.

Sprzęt

Wzorcowe kino

Sercem systemu jest projektor Hitachi.

Sercem tej instalacji jest solidny amplituner Harman/Kardon - amerykańskiej marki dobrze znanej miłośnikom kina domowego. Urządzenie o mocy 5 x 110 W wyposażono w wiele dekoderów, takich jak DTS-ES, DTS Neo:6, DD, DPL II, Logic 7 oraz prestiżowy certyfikat THX Ultra. Całości dopełniają przetworniki C/A 24-bit/192 kHz i HDCD. Dodatkowo amplituner zawiera 30-kanałowy tuner RDS oraz funkcję MultiRoom. Może on z powodzeniem współpracować z zestawami znacznie mocniejszymi niż włoski Concerto, zachowując swobodę mocy i głębię dźwięku. Jedyną wadą tego urządzenia jest na pewno dość wysoka cena. Wybierając odtwarzacz DVD, zdecydowano się pozostać przy sprawdzonym amerykańskim brzmieniu i ciekawej stylistyce i wybrano, wyróżniony przez nas w poprzednim numerze, Harman/Kardon DVD 22. Warto przypomnieć, że obraz generowany przez ten odtwarzacz ma prawdziwie kinowy charakter. Kontrast, głębia obrazu są wyśmienite, barwy doskonale nasycone i wyraziste, lecz nieprzekraczające granicy przejaskrawienia. Równie dobre są dźwięk i brzmienie - potężne, obszerne, z wyśmienitą podstawą basową.