Wzrósł deficyt

W sierpniu br., w porównaniu z lipcem. wzrósł deficyt na rachunku obrotów bieżących, jednak był to lepszy wynik niż rok wcześniej.

Jak wynika z danych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, bilans handlowy Polski poprawia się, dzięki dobremu eksportowi i spadającemu importowi.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł ze 108 mln USD w lipcu do 290 mln USD w sierpniu br. Rok wcześniej deficyt wyniósł 360 mln USD.

W sierpniu 2002 r. eksport osiągnął wysokość 2,691 mld USD, czyli o 2,8% więcej licząc rok do roku. Import w sierpniu br. wyniósł 3,578 mld USD, wobec 3,762 mld USD w lipcu, było to 0 1,6% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W sierpniu deficyt handlowy wyniósł 887 mln USD wobec 608 mln w lipcu br.

Prezes NBP, Leszek Balcerowicz uważa, że trend wzrostowy w polskim eksporcie utrzyma się w najbliższym czasie. "Nie można patrzeć na dynamikę eksportu w ujęciu miesięcznym. Dłuższy trend, który rozpoczął się w kwietniu będzie kontynuowany, ale dużo zależy od sytuacji gospodarczej w Niemczech" - powiedział agencji Reutera.