Wzrośnie pojemność HD DVD

W połowie bieżącego roku na rynek mają trafić płyty HD DVD o pojemności 51 GB. Koncern Toshiba zapowiedział właśnie, iż zamierza ubiegać się o oficjalne zatwierdzenie przez organizację DVD Forum specyfikacji takich nośników.

Firma ma już gotowe prototypy 51-gigabajtowych płyt HD DVD. Zwiększenie pojemności tych krążków (które aktualnie dostępne są w dwóch wersjach: jednowarstwowej o pojemności 15 GB i dwuwarstwowej - 30 GB) możliwe było dzięki dodaniu trzeciej warstwy zapisu danych.

Przedstawiciele Toshiby nie podali na razie żadnych szczegółowych informacji na temat nowych płyt - zapowiadają jednak, iż będą one gotowe do rynkowej premiery w połowie bieżącego roku. Co ciekawe, nie jest na razie pewne, czy filmy zapisane na nowych dyskach da się odtwarzać za pomocą dostępnych w tej chwili na rynku odtwarzaczy HD DVD.

Warto wspomnieć, iż najbardziej pojemne dostępne w tej chwili na rynku płyty Blu-ray mogą zmagazynować do 50 GB danych (dotyczy to nośników dwuwarstwowych - na jednowarstwowych zapisać można do 25 GB danych).