X-Fonter, czyli czcionki na życzenie

Korzystasz z wielu czcionek i nie możesz wybrać odpowiedniej? A może chciałbyś się szybko dowiedzieć, która z nich posiada polskie znaki lub czym różnią się od siebie dwa podobne zbiory? Odpowiedzią może być niedawno zaktualizowany program zarządzający fontami w Windows - X-Fonter 5.5, który przeznaczony jest zarówno dla amatorów, jak i specjalistów DTP.

X-Fonter, czyli czcionki na życzenie

Głównym zadaniem aplikacji X-Fonter jest zarządzanie (instalowanie, usuwanie, podgląd, porównywanie) czcionkami w systemie. Program obsługuje najpopularniejsz formaty (TrueType, OpenType, Postscript Type 1, Raster, Vector).

Znalezienie odpowiedniej czcionki jest często trudnym zadaniem, ale dzięki tej aplikacji stanie się ono łatwiejsze. Użytkownik może stworzyć własny schemat kolorów i tekst, który będzie się pojawiał w podglądzie. Mapa znaków (w trybie ASCII lub Unicode) może okazać się pomocna, gdy trzeba znaleźć wygląd konkretnego znaku lub dowiedzieć się, czy jest on dołączony do czcionki (np. polskie znaki diakrytyczne, czyli po prostu "ogonki").

Dodatkową funkcją jest tworzenie trójwymiarowych grafik, które następnie można wykorzystać do budowy strony WWW, w poczcie elektronicznej, itd. Prosty edytor graficzny pozwala na dodanie efektów takich jak cień czy gradient koloru.

Narzędzie ułatwia przeglądanie czcionek poprzez grupowanie je w rodziny, style oraz porównywanie ich dzięki funkcji podglądu w dwóch panelach jednocześnie.

Pełna wersja programu kosztuje 25 USD. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.