X-Ray prześwietli gruzy po trzęsieniach ziemi!

Promienie rentgenowskie będą prześwietlać gruzy w poszukiwaniu ofiar katastrof. Technologia rodem z sci-fi wkracza do rzeczywistości.

X-Ray prześwietli gruzy po trzęsieniach ziemi!

Podczas katastrof takich, jak trzęsienia ziemi, ofiar jest wiele. Ratownicy, choć dają z siebie wszystko, nie są w stanie przekopać wszystkich gruzów i zdążyć uratować każdego. Możliwość użycia promieni rentgenowskich do prześwietlenia ruin w poszukiwaniu ofiar byłaby innowacyjnym, ratującym niejedno życie, sposobem.

Co prawda, pierwsze prześwietlenia w pomieszczeniach są już nam znane od dawna, ale nie działały w tak trudnych warunkach oraz nie posiadały umiejętności mierzenia parametrów życiowych. Teraz X-Ray będzie potrafił wygenerować obraz postaci, a nawet określić co dana osoba ma przy sobie. Taka funkcja z pewnością przyda się w zastosowaniach policyjnych i wojskowych. Promienie będą również w stanie śledzić ruchy osób oraz częstość akcji serca i oddychania. Korzystając ze znanych technik przetwarzania sygnału, promienie mogą odfiltrowywać odbicia od statycznych obiektów, co pozwali na wyodrębnienie sygnału, który nas interesuje, w tym lokalizacji ofiary.

Zobacz również:

  • Recenzja: GT S 11 1K VA Tower On-Line 1F – UPS nie tylko dla profesjonalistów
  • Szczepionka Pfizer dla dzieci od 5. roku życia

Zobacz także: Nanoroboty w ludzkim organizmie to nie mit – przełom w badaniach

Źródło: thenextweb.com