X800 Mobility - najszybsze ATI do notebooków

ATI nie czekało długo z odpowiedzią na mobilną wersję bardzo wydajnego GeForce Go 6800 NVIDII. Rywal to Radeon X800 Mobility wyposażony w 12 potoków renderingu pracujący z interfejsem PCI Express. Równocześnie firma poszerzyła ofertę mobilnych procesorów graficznych o układy X300 i X600 Mobility dla tanich i oferowanych w średnich cenach notebooków.

Najwydajniejszy procesor graficzny ATI wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Z pamięciami (maksymalnie 256 MB pamięci GDDR3) komunikuje się za pośrednictwem 256-bitowego interfejsu. Model ten nie obsługuje jednak wszystkich technologii realizowanych przez stacjonarne wersje procesorów serii X800, lecz realizuje funkcje wcześniej oferowane przez mobilne Radeony 9800. Nowością jest natomiast praca z interfejsem PCI Express.

Mobilne procesory X300, X600 i X800 obsługują model cieniowana w wersji 2.0, nie obsługują jednak algorytmów kompresji tekstur 3Dc. Dwie pierwsze wersje mogą występować z 32 lub 64 MB pamięci DDR.

Ciekawostką jest możliwość współpracy z pamięciami przy wykorzystaniu technologii HyperMemory. Oznacza to, że pamięć przeznaczona dla karty graficznej może być zainstalowana bezpośrednio na płycie głównej.

Mobilne procesory ATI korzystają z piątej wersji systemu zarządzania energią PowerPlay, a z płytą główną łączą się za pośrednictwem interfejsu graficznego AXIOM PCI-E. Dzięki temu wymiana karty graficznej na nowszy model sprowadza się do wymiany płytki z nowym procesorem.


Zobacz również