XAML - remedium na bolączki webmasterów i programistów

WPF/E, czyli Windows Presentation Foundation Everywhere - narzędzie do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika, w wersji "community technology preview" zostanie przez Microsoft udostępnione jeszcze w trzecim kwartale tego roku. W WPF/E zastosowany zostanie nowy język interfejsu użytkownika, eXtensible Application Markup Language (XAML), oparty na XML.

W nadchodzącym systemie operacyjnym Microsoftu, Windows Vista (który w wersji dla klientów końcowych trafi na rynek także w 2007 r.), zostanie wprowadzony nowy mechanizm prezentacji grafiki - Windows Presentation Foundation - który umożliwi deweloperom przygotowywanie bogatych wizualnie aplikacji, złożonych m.in. z animacji i obiektów trójwymiarowych. WPF/E ma zaś umożliwiać wyświetlanie grafiki stworzonej specjalnie na potrzeby Visty także na innych platformach systemowych.

Z wypowiedzi przedstawicieli Microsoftu, których udzielali na konferencji MIX06 w Las Vegas wynika, że z WPF/E będzie można skorzystać na dwa różne sposoby. Po pierwsze, deweloperzy będą mogli umieszczać fragmenty kodu XAML odpowiedzialne za graficzną prezentację elementów interfejsu w tworzonych aplikacjach tak, by można było je uruchamiać na innych platformach, np. pod kontrolą Mac OS X. Po drugie, w pierwszym półroczu przyszłego roku zostaną udostępnione wtyczki WPF/E dla internetowych przeglądarek (Safari, Firefoksa i oczywiście Internet Explorera), które pozwolą na poprawne renderowanie opartej na XAML grafiki w oknie przeglądarki.

Forest Key, menedżer produktu w pionie odpowiedzialnym za rozwój narzędzi deweloperskich Microsoftu, podczas konferencji przekonywał, że WPF/E jest środowiskiem bardziej elastycznym, niż Macromedia Flash (technologia budowy aplikacji i wtyczka dla przeglądarek zarazem). Przypomnijmy w tym miejscu, iż w 2004 Macromedia (przejęta przez Adobe pod koniec 2005 r.) ujawniła prace nad aplikacją Flex, która umożliwiała deweloperom tradycyjnych aplikacji "server-side" tworzenie dla nich interfejsów graficznych. W czym zatem Microsoft widzi swoją przewagę? Zdaniem Key'a, w tym, iż narzędzia Adobe nie zapewniają zarówno deweloperom jak i webmasterom ujednoliconego modelu tworzenia aplikacji.

Na języku XAML oparte jest także oprogramowanie Expression Interactive Designer, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach i którego kilka wersji CTP ujrzało już światło dzienne. Może ono zostać wykorzystane przez grafików do tworzenia grafiki dla aplikacji - po zapisaniu projektu jako fragmentu kodu XAML może zajmować się nim programista, który wcale nie musi wiedzieć, jak będzie wyglądać końcowa wizualizacja aplikacji.

Tyle teoria. Na razie nie wiadomo, czy gigantowi z Redmond uda się w ogóle przekonać do swoich narzędzi programistów i grafików, których większość pracuje w oparciu o rozwiązania dostarczane przez Adobe. Wiadomo za to, że wersja ostateczna WPF/E, z której będą mogli korzystać użytkownicy systemów Mac OS X, Windows 2000/XP i telefonów komórkowych, powinna być gotowa w pierwszej połowie 2007 r. Microsoft nie przewiduje wprowadzenia narzędzia WPF/E w wersji dla Linuksa.

Więcej informacji: MIX06.