XDepth Raw - hybryda JPEG i RAW

XDepth Raw to nowa technologia kompresji plików graficznych, opracowana przez spółkę Trellis. Jak zapewnia producent, format ten łączy w sobie zalety plików RAW (łatwość edycji) i JPEG (powszechna kompatybilność).

Jak przekonuje producent, format ten zapewni wykonanie czterokrotnie większej liczby zdjęć RAW (bez zmiany karty pamięci na pojemniejszą) niż ma to miejsce w wypadku standardowych RAW-ów. Dane w plikach XDepth Raw można zapisywać nawet z 72-bitową precyzją barw.

W przeciwieństwie do RAW, pliki z rozszerzeniem XDP można przeglądać w każdej aplikacji obsługującej format JPEG, a więc nie tylko w dedykowanych programach graficznych, ale też m.in. w przeglądarce internetowej czy kliencie poczty elektronicznej. Rozszerzenie plików można zmienić z .xdp na .jpg, a wciąż będzie można otwierać je w Photoshopie jako obrazy HDR. Możliwa będzie też konwersja do innych formatów, w tym TIFF czy DNG).

Oficjalna prezentacja możliwości tej technologii nastąpi 23 października w trakcie nowojorskich targów PDN PhotoPlus Expo.

Więcej informacji: XDepth