XDocs zagrożeniem dla PDF?

Microsoft zapowiedział niedawno aplikację XDocs, która będzie częścią pakietu Office 11. Wśród niektórych ekspertów panuje przekonanie, że stanie się ona groźnym konkurentem formatu PDF i towarzyszących mu aplikacji Adobe'a.

XDocs, według zapowiedzi Microsoftu, będzie służył do tworzenia zaawansowanych formularzy internetowych, które ułatwią zbieranie danych. Program będzie używał XML, co umożliwi mu względnie łatwą integrację z różnymi bazami danych.

Zdaniem ekspertów XDocs stanowi bardzo poważne zagrożenie dla formatu PDF oraz aplikacji służących do odczytu i edycji dokumentów w nim zapisanych. Wykorzystując ogromną popularność Office'a, Microsoft może stworzyć aplikację w obsłudze i wyglądzie podobną do innych elementów pakietu. W efekcie dotychczasowym użytkownikom Office łatwo będzie poznać nowy program.

Takie prognozy wydają się jednak mocno przesadzone. Większość użytkowników nie wie nawet, że PDF może być wykorzystywany do tworzenia formularzy. Jest on najczęściej używany do bezpiecznego rozpowszechniania dokumentów, które mogą być odczytane na różnych platformach systemowych. Sam Adobe nie pozostanie również bezczynny i do czasu premiery Xdocs zapowiada znaczne rozszerzenie możliwości swoich produktów.