XGI – szturm na rynek grafiki

XGI to nowy producent procesorów graficznych. Firma założona przez byłych pracowników SiS-a przygotowała bardzo ciekawe produkty i już w przyszłym roku ma ambitny plan zdobycia od 5 do 10 % rynku. Procesory Volari mają szansę stać się najwydajniejszymi układami graficznymi na rynku. Topowe modele dysponują szesnastoma! potokami renderingu i mogą współpracować z szybkimi pamięciami DDR2.

Plany XGI odnoszą się do rynku procesorów graficznych instalowanych na kartach przeznaczonych do komputerów stacjonarnych.

W bieżącym miesiącu ruszyła masowa produkcja procesorów serii Volari. Znajdą się one na kartach takich producentów jak Asus, Club-3D, CP Technology, Gigabyte oraz MSI.

Volari oraz mobilne procesory graficzne XP zostały zaprojektowane przez byłych pracowników firm SiS i Trident. To właśnie z nich złożona jest kadra XGI. W styczniu firma planuje prezentację kart wyposażonych w interfejs PCI Express. Na rynek produkty trafia jednak dopiero w czwartym kwartale przyszłego roku, kiedy to pojawią się płyty główne z chipsetami pozwalającymi na wykorzystanie nowego interfejsu.

Poniżej krótka prezentacja produktów serii Volari:

Volari Duo V8 Ultra – taktowanie rdzenia 350 MHz

Volari Duo V5 Ultra – taktowanie rdzenia 350 MHz

Oba procesory kierowane są do najbardziej wymagającego odbiorcy. Na kartach tej serii instalowane będą 2 procesory odpowiadające za obróbkę grafiki. Oba układy zapewnią 16 potoków renderingu oraz pełną zgodność z DirectX 9. Dla porównania przypominamy, że najszybsze oferowane przez ATI i NVidię układy graficzne dysponują ośmioma potokami renderingu.

Volari V8 Ultra – taktowanie rdzenia 350 MHz

Volari V8 – taktowanie rdzenia 300 MHz

Szybkie karty dla wymagających graczy, jednak pracujące z jednym procesorem Volari. 8 potoków renderingu, współpraca z pamięciami DDR lub DDR2. Zgodność z DirectX 9.

Volari V5 Ultra – taktowanie rdzenia 350 MHz

Volari V5 – taktowanie rdzenia 300 MHz

Procesory przygotowane do instalacji na kartach przeznaczonych na rynek masowego odbiorcy. 4 potoki renderingu, współpraca z pamięciami DDR i DDR2. Zgodność z DirectX 9.

Volari V3 – taktowanie rdzenia 300 MHz

Najprostszy procesor graficzny tej serii. Instalowany na kartach przeznaczonych do instalacji w najtańszych komputerach. Programowa zgodność z DirectX 9, sprzętowa z DirectX 8.1.


Zobacz również