XIAO Tip-521 - aparat cyfrowy z wbudowaną... drukarką

Japońska firma Takara Tomy zaprezentowała interesujący aparat cyfrowy - model o oznaczeniu XIAO Tip-521. Urządzenie, co interesujące, może się pochwalić wbudowaną drukarką korzystającą z technologii ZINK Zero Ink firmy ZINK Imaging.

Aparat cyfrowy XIAO Tip-521 przeznaczony jest dla osób, które zainteresowane są możliwością wydrukowania zdjęcia natychmiast po jego wykonaniu. Urządzenie wyposażono w tym celu w miniaturową drukarkę amerykańskiej firmy ZINK Imaging pozwalającą na drukowanie bez użycia atramentu (format - 5 x 7,6 cm, czas wydruku - poniżej 60 sekund).

Cały sekret "bezatramentowego" drukowania polega na zastosowaniu specjalnego papieru (przypominającego zwykły papier fotograficzny) składającego się z polimerowego płaszcza i podstawy oraz umieszczonych pomiędzy nimi trzech nasączonych odpowiednim barwnikiem krystalicznych warstw, które reagują na ciepło dostarczane przez rozgrzaną głowicę.

Specjalny papier zawierający nasączone barwnikiem krystaliczne warstwy

Specjalny papier zawierający nasączone barwnikiem krystaliczne warstwy

Każda z nich odpowiedzialna jest za reprodukcję innego koloru (żółty, magenta, niebieski), którego uaktywnienie zależy od temperatury i czasu podgrzewania (np. kolor żółty wymaga krótkiego nagrzewania w wysokiej temperaturze a kolor niebieski - odwrotnie). Podsumowując, pojedyncze dotknięcie podgrzaną głowicą papieru powoduje powstanie jednokolorowego piksela.

XIAO Tip-521

XIAO Tip-521

Wybrane parametry aparatu:

5-megapikselowa matryca

4-krotny zoom cyfrowy

2,48-calowy wyświetlacz LCD

16 MB wewnętrznej pamięci flash (możliwość jej rozbudowy poprzez karty formatu SD/SDHC)

Akumulator Li-Ion

Port IrDA

Wymiary: 149,5 x 74,5 x 25 mm

Waga: 294 gramy (z baterią)

Nowość trafi do sprzedaży na rynku japońskim 28 listopada. Niestety nie wiadomo kiedy urządzenie zagości na półkach europejskich sklepów.


Zobacz również