XIII

Komiksowa akcja i papierowi bohaterowie.

Komiksowa akcja i papierowi bohaterowie.

Od jakiegoś czasu słychać o tej dziwnej grze. XIII wyróżnia się spośród gier akcji specyficznym sposobem przedstawienia świata. Grafika wygląda tak jak obrazki rysowane w komiksie. Dialogi są przedstawiane w tak zwanych chmurkach, a odgłos kroków widać na ekranie w postaci napisów "tap, tap, tap" (dzięki temu bohater wie, że ktoś chce go podejść). To rozwiązanie nowatorskie i niespotykane. W grze wcielisz się w żołnierza, który jest chory na amnezję. Jego pamięć wraca tylko w krytycznych dla scenariusza momentach. Z niewiadomych nikomu powodów ów wojak zostaje oskarżony o zabójstwo prezydenta. Zaczniesz zatem grę jako więzień, a twoim pierwszym zadaniem będzie oczywiście ucieczka.

Komiksowy granat jest równie skuteczny jak ten złożony z polygonów.

Komiksowy granat jest równie skuteczny jak ten złożony z polygonów.

W kwestii stylu gry twórcy dają grającym wolną rękę. Będziesz mógł przemykać się niepostrzeżenie między wrogami albo przechodzić przez etapy, strzelając do wszystkiego, co się rusza.

Pomimo komiksowej grafiki, w XIII znajdzie się miejsce na interakcję z otoczeniem. Będziesz mógł zniszczyć niektóre obiekty ze świata gry. Do dyspozycji grających zostaną oddane wytrychy, apteczki i wystrzeliwane liny z kotwiczką. Trupy przeciwników zabitych między innymi karabinem szturmowym albo kuszą ukryjesz przed oczami ciekawskich.

Ubi Soft, wydawca XIII, postanowił urozmaicić dodatki dołączane do gry w zależności od platformy sprzętowej. W wersji na komputery gracze otrzymają jako bonus darmowy edytor map i kilka poziomów przeznaczonych do zabawy w trybie multiplayer.

XIII

Gatunek: komiksowy shooter

Producent: Ubi Soft

Premiera: październik 2003

Wrażenia: świetne