XML w natarciu na elektroniczny handel

Po kilku latach badań i rozwoju producenci oprogramowania zaczęli komercyjnie wykorzystywać Extensible Markup Language (XML) i stosować go w sieciowych produktach.

XML to sieciowy standard kodowania mogący zrewolucjonizować wymianę danych w Internecie, szczególnie w aplikacjach biznesowych. Extensible Markup Language (XML) pozwala nie tylko w prosty sposób przeprowadzać transakcje online, ale także przesyłać przez sieć dźwięk i wideo. XML to wariant języka HTML służącego do tworzenia stron WWW, ale w przeciwieństwie do HTML-a, który ma już określone słownictwo (stały zestaw tzw. tagów), XML umożliwia użytkownikom tworzenie własnych "słów" służących do opisu danych. XML pozwoli na wydajniejszą wymianę informacji i zwiększy efektywność przeszukiwania zasobów internetowych.

Biznesowi giganci, jak chociażby General Motors, już zaczęli wykorzystywać XML w swoich korporacyjnych systemach. "Rok 1999 był rokiem, w którym XML przestał pozostawać w sferze badań i stał się realną technologią: posiada wsparcie programistów i użytkowników, którzy udowodnili jego przydatność w swoich projektach" - stwierdził Phil Costa, analityk z Giga Information Group. Podstawowym problemem, który czeka teraz XML, jest zgoda software'owych gigantów, takich jak Microsoft, Sun Microsystems, oraz firm wykorzystujących własne oprogramowanie na rezygnację z własnych rozwiązań i przyjęcie wspólnego formatu.

Więcej informacji: www.cnet.com