XP Media Center PL w akcji!

Przedstawiciele polskiego oddziału Microsoftu przedstawili szczegółowe informacje na temat polskiej wersji systemu Windows XP Media Center, której premiera planowana jest na piątek. Użytkownikom polskiej wersji multimedialnej edycji "Okien" zaoferowany zostanie zaktualizowany system, wzbogacony między innymi o ulepszone mechanizmy ochrony treści czy rejestrację telewizji wysokiej rozdzielczości. Na dzisiejszym przedpremierowym pokazie systemu, współprowadzonym przez znaną aktorkę Edytę Jungowską, mieliśmy okazję zapoznać się z możliwościami aplikacji wchodzących w skład MCE oraz przyjrzeć się z bliska komputerom Media Center PC, zaprezentowanym między innymi przez firmę Intel.

XP Media Center PL w akcji!

Początki Windows XP Media Center Edition sięgają roku 2002 - wtedy to Microsoft po raz pierwszy zaprezentował multimedialną wersję swojego systemu operacyjnego, umożliwiającą przekształcenie komputera PC w kombajn do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć. Od tego czasu system został kilkakrotnie uaktualniony - w jego najnowszej wersji - 2005 - znajdziemy m.in. rozbudowany mechanizm zapisu płyt CD i DVD oraz możliwość prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatora MSN podczas oglądania telewizji czy przeglądania pokazu zdjęć (przezroczyste okno komunikatora wyświetlane jest w rogu ekranu).

XP Media Center PL w akcji!

Edyta Jungowska przedstawia dziennikarzom Windows Media Center

Ciekawą innowacją jest również obsługa dwóch tunerów TV oraz wsparcie dla telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). System, który 16 września pojawi się na polskim rynku, będzie już uaktualniony o przygotowywany właśnie dodatek Emerald, mając wyposażyć Windows XP MCE 2005 m.in. w mechanizmy ochrony treści multimedialnych, usprawniony system nagrywania multimediów, uwzględniający m.in. technologię cyfrowych praw autorskich, rejestrację transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości i obsługę dodatkowych języków.

Nie tylko po polsku

Początkowo system ten dostępny był jedynie w USA, jednak w kilka miesięcy od jego premiery rozpoczęto rozszerzanie listy krajów, w których można kupić Windows XP Media Center Edition. Do końca bieżącego roku znajdą się wśród nich m.in. Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Hong Kong, Indie, Irlandia, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Rosja, Słowacja, Singapur, RPA, Hiszpania, Szwecja, Tajwan oraz Turcja.

Media Center na topie

Z opublikowanego pod koniec sierpnia raportu firmy analitycznej Current Analysis wynika, że w USA w ostatnim czasie gwałtownie rośnie popularność komputerów typu "media center". Jeszcze w lipcu urządzenia takie stanowiły zaledwie 16,3% wszystkich sprzedawanych w USA komputerów stacjonarnych - ale już w sierpniu liczba ta wzrosła do 42,6%.

Analitycy tłumaczą, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nabywcy stacjonarnych komputerów PC usilnie poszukują czegoś, co odróżni je od notebooków. "Dziś mamy na rynku wiele komputerów przenośnych, które w 100% zastępują tradycyjne desktopy. Ale nie każdy klient potrzebuje notebooka - dlatego nabywcy poszukują produktów o rozszerzonej funkcjonalności" - tłumaczy Matt Sargent z Current Analysis.

Trzeba tu jednak zauważyć, że ogromny wzrost sprzedaży Media Center PC wynika między innymi z definicji takiego komputera. Początkowo Microsoft nalegał aby takie określenie przynależne było maszynom wyposażonym między innymi w tuner telewizyjny. Kiedy firma wycofała się z takich żądań, wielu dostawców zdecydowało się na wprowadzenie na rynek "uboższych" wersji komputerów Media Center, korzystając między innymi z płyt głównych zintegrowanych z układami graficznymi.

Warto dodać przy okazji, że aby cieszyć się możliwościami systemu, tuner jest w zasadzie niezbędny i, jak zapewniają nas przedstawiciele Microsoftu, w Polsce nie będzie "wybrakowanych wersji" komputerów Media Center. Co ciekawe, wielu producentów sprzętu zupełnie inaczej niż Microsoft widzi rozwój domowych centrów rozrywki. Przykładowo, Hewlett Packard, nastawia się na produkcję multimedialnych odbiorników telewizji cyfrowej, łączących dysk twardy, nagrywarkę płyt optycznych czy możliwość łączności z internetem, będących jednak wciąż telewizorem, nie komputerem PC. Także wielu klientów, zwłaszcza amerykańskich (którzy z Media Center obcują już od trzech lat), wciąż obawia się powierzyć swój odpoczynek często zawirusowanym i mało odpornym na ataki z zewnątrz maszynom.

Aktualizacja: 15 września 2005 04:13

Dodaliśmy kolejny film, tym razem prezentujący całą konferencję firmy Microsoft.

Aktualizacja: 14 września 2005 23:09

Dodaliśmy dwa filmy do obejrzenia:

1."Pilot zamiast myszy" - Zapis rozmowy z Piotrem Zawadzkim z Microsoftu na temat Windows Media Center.

2. "Multimedialne kombajny wchodzą do gry" - Zapis rozmowy z Arturem Długoszem i Radosławem Walczykiem z firmy Intel na temat Media Center PC - platformy sprzętowej dla Windows Media Center.

Do obejrzenia obu filmów wymagany jest kodek Divx 5.2.1 lub wyższy, do pobrania z naszego serwisu TU.