XP Repair Pro 4.1.0 - zestaw narzędzi naprawczych do Windows

Skanowanie rejestru, wyszukiwanie i usuwanie błędów, optymalizacja ustawień i przyspieszenie działania Windows to zadania dla wyspecjalizowanego oprogramowania. Jednym z takich narzędzi jest XP Repair Pro, który deklaruje możliwość usunięcia ponad 50 tysięcy systemowych awarii.

Werdykt PC Worlda

XP Repair Pro 4.1.0

Program wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony naprawia wiele błędów systemowych, z drugiej dołączone do niego narzędzia systemowe sprawiają wrażenie przypadkowych. Podobna funkcjonalność oferują aplikacje darmowe

Zalety:

  • rozbudowany zestaw
  • narzędzi naprawczych
  • funkcje naprawy Windows

Wady:

  • nieprzemyślany interfejs
  • mała wydajność
  • ubogie funkcje informacyjne

Do pobrania:

XP Repair Pro 4.1.0 to program do optymalizacji i naprawy Windows. Według autorów potrafi odszukać i usunąć ponad 50 tysięcy różnych błędów i nieprawidłowych ustawień. Przyda się wszędzie tam, gdzie system zaczyna szwankować i trudno jest ustalić przyczynę takiego zachowania. Dzięki niemu Windows przyspieszy i będzie stabilniejszy

XP Repair oferuje dwa zestawy funkcji. W osobnych grupach umieszczone zostały narzędzia do diagnostyki i konfiguracji systemu oraz opcje naprawy najczęściej spotykanych błędów. Część narzędziowa to przede wszystkim rozbudowany edytor rejestru. Pozwala tworzyć, kasować i edytować klucze, oferuje wygodne narzędzia do wyszukiwania i pozwala zapisywać zakładki ułatwiające otwieranie najczęściej poszukiwanych wpisów.

Zobacz również:

  • Uruchomiono obliczenia kwantowe na tradycyjnych komputerach
  • Teleskop Hubble’a w stanie awaryjnym. NASA walczy z usterką

Inne narzędzie służy defragmentacji rejestru a jeszcze inne do oczyszczania dysku ze zbędnych plików i danych. Za pomocą XP Repair sprawdzisz składniki systemu operacyjnego oraz komputera. Zweryfikujesz specyfikację płyty głównej i procesora, pamięci operacyjnej, uzyskasz dostęp do uruchomionych w Windows procesów. Prosty tester wydajności wyświetli na przejrzystych wykresach obciążenie CPU i poziom wykorzystania RAMu. Dodatkiem jest narzędzie do anonimowego surfowanie po Internecie. Wymaga ono jednak rejestracji w serwisie producenta.

Żaden błąd mu niestraszny

XP Repair Pro grupuje błędy na 11 kategorii. Sprawdza między innymi kontrolki ActiveX, biblioteki i obiekty COM, weryfikuje integralność rejestru systemowego i prawidłowość zawartych w nim wpisów. Naprawia odwołania do współdzielonych plików, a także listy używanych obiektów. Za jego pomocą możesz kontrolować programy startujące razem z systemem operacyjnym, zarejestrowane w systemie typy plików i referencje do aplikacji. Zweryfikujesz i naprawisz czcionki, ścieżki uruchomieniowe i pliki pomocy. Odnalezione błędy przypisane są do poszczególnych grup. Możesz je naprawić wszystkie razem, usunąć tylko te należące do jednej z nich bądź potraktować indywidualnie. Skanowanie może pracować w trybie globalnym bądź analizować jedynie jedną kategorię.

Program nie ma polskiej wersji językowej. Najnowsza odsłona została wzbogacona jedynie o obsługę systemów operacyjnych w wersji 64-bitowej. Wariant testowy XP Repair działa 15 dni. Wywołanie dowolnego narzędzia powoduje również za każdym wyświetlenie na ekranie informacji o okresie testowym. Program nie pozwala także naprawić błędów z zaawansowanego skanowania. Działające funkcje w zupełności wystarczą jednak, by naprawić najczęściej występujące w systemie błędy. Zablokowane opcje to głównie możliwość usunięcia błędnych odwołań i ścieżek do nieistniejących obiektów.

Kłopotliwa jest nieco obsługa XP Repair. Główny ekran programu stanowi jedynie interfejs wywołujący pozostałe narzędzia aplikacji. Bardzo szybko doprowadza to do otwarcia wielu różnych okien, co utrudnia poruszanie się między narzędziami. Wiele do życzenia pozostawia również wydajność. Na uruchomienie funkcji trzeba czekać zbyt długo. Niedogodności rekompensuje jednak zestaw oferowanych przez program narzędzi.