XP SP2 - automatyczna aktualizacja opóźniona

Microsoft przesunął o kilka dni termin udostępnienia Service Packa 2 dla systemu Windows XP za pośrednictwem mechanizmu WindowsUpdate - po to, by dać administratorom korporacyjnych sieci komputerowych więcej czasu na takie skonfigurowanie komputerów, by... nie pobierały one SP2. Powodem decyzji jest fakt, iż zainstalowanie Service Packa sprawi, że wiele programów przestanie poprawnie działać.

Przedstawiciele koncernu poinformowali, że Service Pack 2 dla Windows XP Home zostanie udostępniona w systemie automatycznej aktualizacji (WindowsUpdate) w najbliższą środę (18 sierpnia), zaś SP2 dla Windows XP Professional - dopiero 25 sierpnia. Oczywiście, terminy te dotyczą angielskiej wersji systemu - SP2 dla polskiej wersji Windows XP ma pojawić się we wrześniu.

Wcześniej zakładano, że Service Packa dla obu wersji Windows pojawi się w WindowsUpdate już 16 sierpnia. Okazało się jednak, że zainstalowanie Service Packa 2 może spowodować problemy z niektórymi aplikacjami - przede wszystkim wykorzystywanymi przez firmy (o problemach z kompatybilnością pisaliśmy szerzej w tekście 'Service Pack 2 dla Windows XP - potrzebny serwis?') - dlatego też Microsoft chce dać administratorom więcej czasu na podjęcie decyzji o nieinstalowaniu dodatku oraz na dostosowanie swoich system do wymagań Service Packa.

Użytkownicy, którzy chcą zainstalować SP2, mogą zrobić to już od wczoraj - Microsoft udostępnił wersję instalacyjną SP2 dla XP 'Express Installer' - czyli niewielki (1,59 MB) program, który po pobraniu i uruchomieniu, kontaktuje się z serwerami Microsoftu i pobiera stamtąd jedynie niezbędny pakiet poprawek. Plik ten można pobrać z naszego serwisu FTP.