XP SP3 - zwalnia system?

Dla wielu użytkowników będzie to zdumiewająca wiadomość. Service Pack 3 do Windows XP nie wprowadzi do systemu żadnych nowych funkcji - o Aero i UAC z Visty już możesz zapomnieć - a przy okazji może spowolnić działanie systemu!

Pod koniec listopada firma Devil Mountain Software opublikowała wyniki benchmarku wersji beta pakietu Service Pack 3. Powołując się na wewnętrzną aplikację i testy wykonane na jednej, niedokładnie opisanej platformie, przedstawiciele firmy ogłosili, że "SP3 przyśpiesza Windows XP nawet do 10 procent"

(www.pcworld.pl/news/132321.html).

Korzystając z udostępnionej publicznie wersji Release Candidate pakietu Service Pack 3, próbowaliśmy potwierdzić te rewelacje. Zbadaliśmy wydajność trzech komputerów z Windows XP Home SP2 i ewentualnymi łatami, niezbędnymi do poprawnego korzystania z urządzeń. Następnie we wszystkich urządzeniach zainstalowaliśmy SP3 RC i ponownie zmierzyliśmy szybkość pracy maszyn. Wyniki nie napawają optymizmem.

Benchmarki

Testy wydajności przeprowadziliśmy za pomocą aplikacji PCMark05, 3DMark2001SE (najwolniejszy komputer) i 3DMark06 (szybsze platformy). Pierwsza z nich ustalała szybkość komputera w typowej pracy biurowej, dwie ostatnie pozwalały na sprawdzenie, czy instalacja łat nie spowodowała obniżenia wydajności maszyny w grach 3D. Po każdej instalacji defragmentowaliśmy dysk oraz opróżnialiśmy katalogi tymczasowe.

Okazało się, że SP3 lekkie spowolnia komputery. Spadek wydajności nie jest tak duży, jak w wypadku SP2 w 2004 roku, ale aplikacje benchmarkujące bez problemu go odnotowują.

Na pewno nie ma mowy o 10-procentowym przyśpieszeniu - z naszych pomiarów wynika, że przedpremierowa edycja pakiet Service Packa 3 "przyhamowuje" system o ułamki procentu. Różnica jest mniej widoczna na nowocześniejszym sprzęcie - można się domyślać, że przynajmniej niektóre biblioteki SP3 kompilowane są z obsługą procesorów dwurdzeniowych, co pozwala na nadrobienie strat.

Czy warto instalować?

Czy warto instalować wydanie RC pakietu Service Pack 3? Odpowiedź brzmi: nie. Łataj tylko na bieżąco system, korzystając z witryny Windows Update, i poczekaj na ostateczne wydanie zbioru łat. SP3 nie będzie aż taką rewolucją, jaką był SP2 do XP, a już na pewno nie powinieneś oczekiwać, że wraz z nim zostanie udostępniony interfejs Aero, UAC czy DirectX 10.

Chociaż - kto wie? Cuda się zdarzają...