XTERRA Poland 2017 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

XTERRA to największa i najbardziej znana na świecie seria zawodów triathlonowych w wersji crossowej. 12 i 13 sierpnia 2017 r. odbędzie się już druga edycja XTERRA Poland, tym razem nie tylko jako kwalifikacje do Mistrzostw Świata w crosstriahlonie na Hawajach, lecz również jako Mistrzostwa Polski w Crosstriathlonie.

Impreza przeprowadzona będzie w sprawdzonym już miejscu, na terenie przepięknego krakowskiego Zakrzówka, zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Wbrew pozorom trasa rowerowa i biegowa polskiej edycji XTERRA są jednak bardzo wymagające, zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym. Po pływaniu w krystalicznie czystej wodzie zalanego wapiennego kamieniołomu, zawodnicy wyjadą na trasę rowerową, która prowadzi przez okalające Zakrzówek lasy pychowickie. To zdecydowanie najtrudniejsza część zawodów, w większości składająca się z ciężkich technicznie odcinków – ostrych podjazdów i stromych, skalistych zjazdów. Ostatni etap – biegowy - również odbywa się na terenach okalających kamieniołom.

XTERRA Poland 2017 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

Etap pływacki. Autor: Marek Arcimowicz

Zawodnicy rywalizować będą na dwóch dystansach – długim (1,5 km pływania, 36 km roweru i 10 km biegu) oraz krótkim (połowa dystansu długiego). Zwycięzcy kategorii wiekowych na dystansie długim otrzymają slot na Mistrzostwa Świata w crosstriathlonie, które corocznie odbywają się na Hawajach. Kategorii jest dość dużo – w przypadku dystansu długiego: kategoria PRO kobiet i mężczyzn, generalna kobiet i mężczyzn oraz wiekowe począwszy od 15 lat aż do 74/75+ w przedziałach co pięć lat; w przypadku dystansu krótkiego generalna kobiet i mężczyzn oraz wiekowe od 15 lat do 60+, w przedziałach co 10 lat. Na dystansie długim dodatkowo będzie możliwość startu w ramach oddzielnie klasyfikowanych sztafet – męskich i mix (z co najmniej jedną kobietą w składzie). „Już w ubiegłym roku sporą część zawodników stanowili obcokrajowcy, w tym zawodnicy PRO. W tym roku spodziewamy się ich jeszcze więcej, ze względu na podjęcie współpracy partnerskiej z pozostałymi europejskimi edycjami XTERRA. Praktycznie od zakończenia ubiegłorocznych zawodów pracujemy nad najdrobniejszymi szczegółami tegorocznej imprezy, aby zawodnicy otrzymali dużą dawkę emocji na najwyższym poziomie sportowym, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i jakości zawodów” – mówi Wojciech Mazurkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sport Bez Barier, organizator imprezy. Podobnie jak w ubiegłym roku, opiekę fotograficzną zapewni świetny fotograf Marek Arcimowicz, dzięki któremu poprzednie zawody były chyba najlepiej udokumentowaną pod względem fotograficznym imprezą triathlonową w Polsce.

XTERRA Poland 2017 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

Etap rowerowy. Autor: Veni Vidi Photo

Sierpniowy weekend pod znakiem XTERRA Poland 2017 to nie tylko rywalizacja na poziomie światowej czołówki crosstriathlonu. Dzień wcześniej, w sobotę 12 sierpnia, odbędą się wliczane do pucharu Polski zawody open water na trzech dystansach (750, 1500 i 3000 m), trailowe zawody biegowe po terenach Zakrzówka na dystansie 7 i 21 km oraz zawody triathlonowe dla dzieci i młodzieży, a także aquathlon dla najmłodszych. Jak podkreśla Wojciech Mazurkiewicz - „Zapraszamy nie tylko triathlonistów, w ten weekend każdy znajdzie coś dla siebie. Staramy się, aby impreza wykraczała poza ramy typowo sportowe – chcielibyśmy, aby integrowała społeczność, upowszechniała zdrowy i aktywny tryb życia. Chcielibyśmy zrobić coś dobrego dla tych, dla których start w zawodach jest utrudniony albo nieosiągalny ze względu na stan zdrowia. Dlatego każda osoba niepełnosprawna ma zapewniony darmowy pakiet startowy, a część opłaty wpisowej za bieg przekazywana jest dzieciom z ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących w Rabce-Zdroju”.

XTERRA Poland 2017 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

Etap biegowy. Autor: Veni Vidi Photo

XTERRA Poland to kolejne wydarzenie z cyklu triatlhonów, które patronatem objął PC World. Jak w każdym przypadku redakcja wystawi swoich reprezentantów – Marcina Kitlasa i Sebastiana Watras. Patronat nad zawodami objęło także między innymi Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Triathlonu oraz Miasto Kraków.

Szczegółowe informacje o imprezie i zapisy można znaleźć na stronie:

www.xterrapoland.pl