XTERRA Poland 2018 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

12 sierpnia 2018 r. w Krakowie odbędzie się jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych w Polsce – zawody triathlonowe w wersji crossowej XTERRA Poland, które są częścią ogólnoświatowej serii zawodów triathlonowych XTERRA.

fot. Patryk Giee

Impreza, która w Polsce przeprowadzona będzie po raz trzeci, jest wizytówką Krakowa w światowym sporcie i jednocześnie magnesem przyciągającym do Krakowa sportowców najwyższej klasy – z Polski, Europy i całego świata.

XTERRA to największa i najbardziej znana na całym świecie marka zawodów triathlonowych w wersji crossowej. Pod względem rozpoznawalności marki jest to crossowy odpowiednik zawodów IRONMAN. W całej serii, która odbywa się w ponad 40 krajach świata, na wszystkich kontynentach, startuje corocznie ponad 35 000 zawodników. W Europie seria organizowana jest w 14 krajach – Niemczech, Francji, Belgii, Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, na Cyprze, na Malcie, w Grecji, w Rumunii, Szwajcarii, we Włoszech - i w Krakowie.

Każde zawody krajowe to kwalifikacje Mistrzostw Świata XTERRA, które corocznie na jesień odbywają się na Hawajach na wyspie Maui. Na Mistrzostwa Świata kwalifikację otrzymują zwycięzcy kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn (25 osób). Każde zawody promowane są zatem jako część serii na całym świecie – są w kalendarzach triathlonowych ogólnoświatowej serii XTERRA. Tym samym na zawody, w celu zdobycia kwalifikacji na Mistrzostwa Świata, przyjeżdża czołówka zawodników profesjonalnych ze wszystkich kontynentów.

Zawody XTERRA Poland na długim dystansie mają jednocześnie rangę Mistrzostw Polski w Crosstriathlonie.

XTERRA Poland 2018 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

fot. Marek Arcimowicz

Trasy XTERRA Poland prowadzone są na terenie położonego 3 km od centrum Krakowa Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego – część pływacka odbywa się w niesamowicie przejrzystym Zalewie Zakrzówek (1500 m pływania), część rowerowa prowadzona jest po terenie Zakrzówka i Lasu Pychowickiego (36 km roweru MTB), część biegowa po terenie Zakrzówka (10 km biegu terenowego).

Dodatkowo jako zawody towarzyszące odbywają się amatorskie zawody triathlonowe po tej samej trasie, lecz na dystansie o połowę krótszym (750 m pływania, 18 km roweru, 5 km biegu).

XTERRA Poland 2018 - Mistrzostwa Polski i kwalifikacje Mistrzostw Świata w crosstriathlonie

Magdalena Bogdan

XTERRA Poland to impreza, na którą Organizatorzy zapraszają zarówno profesjonalnych zawodników walczących o kwalifikację na Mistrzostwa Świata lub tytuł Mistrza Polski, jak też towarzyszących im małżonków, rodzinę i dzieci. Niepowtarzalna atmosfera światowego sportu w kameralnym zakątku malowniczego Krakowa każdego zachęci do podjęcia sportowego wyzwania – tym bardziej, że przez całą zimę, wiosnę i lato, aż do dnia zawodów, Organizatorzy kilka razy w tygodniu prowadzą darmowe, otwarte treningi pływackie, rowerowe i biegowe przygotowujące do udziału w zawodach, na różnych poziomach zaawansowania. Do zobaczenia w Krakowie na XTERRA Poland! :)

www.facebook.com/xterrapoland/

www.xterrapoland.pl