Xandros i Microsoft rozszerzają współpracę

Xandros - jeden z dystrybutorów Linuksa, którzy podpisali umowę licencyjną z Microsoftem - poszerza współpracę z gigantem z Redmond. Obie firmy podpisały porozumienie w czerwcu. Przewidywało ono rozpoczęcie współpracy na rzecz zwiększenia kompatybilności pomiędzy serwerowym oprogramowaniem Xandrosa i Microsoftu.

Obecnie ogłoszono, że przedsiębiorstwa będą pomagały klientom chcącym używać windowsowych aplikacji pocztowych dla urządzeń przenośnych na serwerach Scalix. Xandros w lipcu kupił producenta opensource'owych serwerów pocztowych Scalix i od tamtej pory sprzedaje te serwery.

W ramach nowej umowy Xandros opracuje serwerową implementację oprogramowania Exchange ActiveSync. Pozwoli to na synchronizowanie połączeń bez konieczności stosowania oprogramowania firm trzecich. Xandros obiecuje, że w ciągu 6 do 12 miesięcy serwery Scalix będą bez przeszkód współpracowały z Exchange ActiveSync i Outlook-Exchange Transport Protocol.

Oparte na Windows oprogramowanie pocztowe dla urządzeń przenośnych staje się coraz bardziej popularne. zmaga się na tym rynku z obecnym monopolistą, firmą RIM (producentem BlackBerry).