Xara X

Xara ma już długą historię, zarówno jako niezależny produkt, jak i aplikacja wydawana przez Corela pod nazwą CorelXara.

Xara ma już długą historię, zarówno jako niezależny produkt, jak i aplikacja wydawana przez Corela pod nazwą CorelXara.

Xara X

Dzięki narzędziom wektorowym i bitmapowym w Xarze X można uzyskać wspaniałe efekty.

Niedawno jednak ogłoszono rozwód - należy teraz ona do brytyjskiej firmy Xara, która opublikowała ostatnio wersję Xara X, pełną zmian zarówno pod względem interfejsu użytkownika, jak i funkcjonalności. Ta wersja programu do obróbki grafiki wektorowej zdumiewa wręcz ogromną prędkością działania.

Xara X jest więc bardzo szybka pod względem odświeżania ekranu i działania narzędzi. Również obróbka plików bitmapowych nie trwa wieki. Zestaw dostępnych narzędzi jest z pewnością ograniczony w porównaniu z programami takimi jak Adobe Illustrator czy Deneba Canvas, ale czy wszystkie z nich wykorzystujemy w codziennej pracy?

Nową wersję znacznie rozwinięto - dołączono zestaw do tworzenia grafiki internetowej i dodano efekty nakładane w czasie rzeczywistym. Pędzle mogą być dowolnie edytowane, dzięki czemu łatwo zmieniać swój warsztat pracy. Nie można też zapomnieć o możliwości eksportu do formatu Flash.

Narzędzia internetowe

Xara X ma narzędzia do prostego tworzenia dzielonych (sliced) obrazków oraz efektów rollover - cały kod HTML i JavaScript jest tworzony automatycznie w tle. Również tworzenie przycisków jest teraz czystą przyjemnością.

Xara X

W zestawie znajduje się mnóstwo gotowych wzorców i przycisków. Zmieniono interfejs i dodano nowe narzędzia.

Program jest ściśle zintegrowany z Dreamweaverem firmy Macromedia. Możliwy jest nawet eksport projektu do formatu Flasha, choć brak jakichkolwiek funkcji do tworzenia animacji - możliwe jest tylko zapisanie statycznej grafiki. Chociaż Xara X sprawdza się świetnie jako tanie narzędzie do tworzenia obrazków, przydałyby się jednak nawet proste funkcje animacji.

W Xarze można znaleźć oczywiście narzędzia do optymalizacji grafiki, włączając w to jednoczesny podgląd obrazków w różnych wariantach, a także dokładną kontrolę nad paletami kolorów i przezroczystością. W pakiecie znajdują się także gotowe wzorce, obrazki i przyciski. Xara obsługuje paletę kolorów Websafe, a także pozwala na podanie wartości RGB koloru w formacie szesnastkowym.

Również osoby niezainteresowane grafiką sieciową znajdą coś dla siebie - wspaniałe pędzle oraz w pełni interaktywne narzędzie do cieniowania, dzięki któremu łatwo tworzyć rzeczywiste cienie. Znacznie ulepszono narzędzia do tworzenia zarysów obiektów i wypełniania kolorem - ich działanie nie różni się niczym od funkcji w znacznie droższych pakietach wektorowych.

Xara X
To jeszcze nie koniec przydatnych funkcji Xary. Nowa galeria Names służy do grupowania obiektów w jeden projekt i pozwala na uzyskanie do nich szybkiego dostępu. Skalowane i obracane bitmapy są teraz wyświetlane z użyciem antyaliasingu. Użytkownicy tabletów będą z pewnością zadowoleni ze współpracy programu z urządzeniami reagującymi na siłę nacisku.

Te i inne drobne zmiany spowodowały, iż w naszej opinii Xara awansowała do wyższej ligi niż wskazywałaby na to cena. Przykładem może być obsługa kanałów alfa PNG, lepsza obsługa przezroczystości, wygodne narzędzie do blendowania, a także podgląd bitmap w oknie dialogowym importowania plików. Wszystko to sprawia, że proces tworzenia ilustracji jest znacznie szybszy i wygodniejszy.

Xara przeszła długą drogę od czasu współpracy z Corelem. Z pewnością program jeszcze nie osiągnął poziomu FreeHanda czy Illustratora, ale na pewno wart jest zakupu, chociażby ze względu na niską cenę.