Xara X

Xara ma już długą historię, zarówno jako niezależny produkt, jak i aplikacja wydawana przez Corela pod nazwą CorelXara.

Xara ma już długą historię, zarówno jako niezależny produkt, jak i aplikacja wydawana przez Corela pod nazwą CorelXara.

<b>Cud techniki</b> Nawet w programie wektorowym można uzyskać fotorealistyczne efekty.

<b>Cud techniki</b> Nawet w programie wektorowym można uzyskać fotorealistyczne efekty.

Prawie dwa lata temu ogłoszono rozwód - program należy teraz do brytyjskiej firmy Xara, która opublikowała wersję Xara X, pełną zmian zarówno pod względem interfejsu użytkownika, jak i funkcjonalności. Ta wersja programu do obróbki grafiki wektorowej zdumiewa wręcz ogromną prędkością działania, zarówno pod względem odświeżania ekranu, jak i narzędzi. Zestaw dostępnych funkcji jest z pewnością ograniczony w porównaniu z programami takimi, jak Adobe Illustrator czy Deneba Canvas, ale czy wszystkie z nich wykorzystujemy w codziennej pracy?

Xara X przewyższa inne programy wektorowe poziomem obsługi przejść tonalnych i wygładzaniem krawędzi. Tworzy fotorealistyczne efekty ze stosunkowo prostych grafik. Zaskakuje też szybkim odświeżaniem ekranu w trybie pracy w wysokiej rozdzielczości, gdy w innych programach trwa to znacznie dłużej.

Interfejs Xary jest dość prosty. Ruchoma paleta zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia kształtów i krzywych Béziera, wypełnienia ich kolorem i ustalenia grubości konturu. Również w palecie narzędzi znajdują się interaktywne funkcje, pozwalające na nadawanie efektów za pomocą przeciągania czy klikania.

Xara od początku była pionierem w tworzeniu wektorowej przezroczystości i efektów cieniowania. Aby nadać obiektowi złożone przejście tonalne, wystarczy przeciągnąć wypełnienie na żądany obiekt. Żeby uzyskać efekt przejścia z koloru w przezroczystość, korzystamy z narzędzia Transparency. Wszystko to jest wykonywane w połączeniu z modyfikatorami tekstowymi, które pojawiają się wzdłuż górnej belki informacyjnej okna programu. Co więcej, ruchome palety są wykorzystywane do określenia efektów malarskich do linii, przeglądania clipartów czy zarządzania warstwami. Razi nieco staromodny sposób akceptacji efektów, bo za każdym razem trzeba wcisnąć Apply. W Xarze dostępne są wspaniałe pędzle oraz w pełni interaktywne narzędzie do cieniowania, dzięki któremu łatwo tworzyć rzeczywiste cienie. Znacznie ulepszono funkcje do tworzenia zarysów obiektów i wypełniania kolorem - ich działanie nie różni się niczym od podobnych narzędzi w znacznie droższych pakietach wektorowych.

Narzędzia internetowe

Xara X ma narzędzia do prostego tworzenia dzielonych (sliced) obrazków oraz efektów rollover - cały kod HTML i JavaScript jest tworzony automatycznie w tle. Program jest ściśle zintegrowany z Dreamweaverem firmy Macromedia. Możliwy jest nawet eksport projektu do formatu Flasha, choć brak jakichkolwiek funkcji do tworzenia animacji - możliwe jest tylko zapisanie statycznej grafiki. Chociaż Xara X sprawdza się świetnie jako tanie narzędzie do tworzenia obrazków, przydałyby się jednak nowe proste funkcje animacji. W Xarze można znaleźć, oczywiście, narzędzia do optymalizacji grafiki, włączając w to jednoczesny podgląd obrazków w różnych wariantach, a także dokładną kontrolę nad paletami kolorów i przezroczystością.

<b>Znajdź 7 różnic</b> Ten sam rysunek z podglądem obrysowym i w kolorze.

<b>Znajdź 7 różnic</b> Ten sam rysunek z podglądem obrysowym i w kolorze.

W pakiecie znajdują się także gotowe wzorce, obrazki i przyciski. Xara obsługuje paletę kolorów Websafe, a także pozwala na podanie wartości RGB koloru w formacie szesnastkowym. Program zawiera kilka udogodnień w pracy z grafiką przeznaczoną dla Internetu, włączając w to generowanie animowanych GIF-ów i Flasha. Tworzenie map obrazu z odnośnikami odbywa się w okamgnieniu, a funkcja kreacji przycisków jest intuicyjna i najlepiej zorganizowana spośród innych pakietów.

To jeszcze nie koniec przydatnych funkcji Xary. Galeria Names służy do grupowania obiektów w jeden projekt i pozwala na uzyskanie do nich szybkiego dostępu. Skalowane i obracane bitmapy są teraz wyświetlane z użyciem antyaliasingu. Użytkownicy tabletów będą z pewnością zadowoleni ze współpracy programu z urządzeniami reagującymi na siłę nacisku. Te i inne drobne zmiany spowodowały, iż w naszej opinii Xara awansowała do wyższej ligi, niż wskazywałaby na to cena. Przykładem może być obsługa kanałów alfa PNG, lepsza obsługa przezroczystości, wygodne narzędzie do blendowania, a także podgląd bitmap w oknie dialogowym importowania plików. Wszystko to sprawia, że proces tworzenia ilustracji jest znacznie szybszy i wygodniejszy. Xara przeszła długą drogę od czasu współpracy z Corelem. Z pewnością program jeszcze nie osiągnął poziomu FreeHanda czy Illustratora, ale na pewno wart jest zakupu, chociażby ze względu na niską cenę.