Xbox 2 z obsługą HD-DVD?

Koncerny NEC i Toshiba zabiegają o to, by Microsoft zaimplementował do konsoli Xbox 2 obsługą opracowanego przez nie formatu HD-DVD. Zdaniem przedstawicieli obu firm, dałoby to HD-DVD znaczną przewagę nad konkurencyjnym formatem - Blu-Ray (opracowanym m.in. przez Sony).

Firmy wspierające format Blu-Ray obecnie są w znacznej lepszej sytuacji - wiadomo już, że krążki Blu-Ray będzie odczytywała konsola PlayStation 3 firmy Sony. Co więcej, już trzy studia filmowe zapowiedziały, że zamierzają wydawać swoje filmy w tym formacie (pisaliśmy o tym ostatnio w tekście "Kolejna wytwórnia wybiera Blu-Ray").

NEC i Toshiba, twórcy formatu HD-DVD nie mogą na razie poszczycić się tak znaczącymi sukcesami - dlatego bardzo zależy im na tym, by obsługę tego standardu zaimplementowano do opracowywanej właśnie przez Microsoft konsoli Xbox 2. Przedstawiciele obu koncernów poinformowali właśnie, że prowadzą (niezależnie) rozmowy z Microsoftem w tej sprawie. Nie wiadomo na razie, jaki będzie ich efekt - rzecznik koncernu nie skomentował tych doniesień.