Xbox 360 już w sklepach

Ruszyła sprzedaż najnowszej konsoli giganta z Redmond - Xbox 360. Oficjalna inauguracja nastąpiła podczas imprezy "Zero Hour" na pustyni Mojave, niedaleko Los Angeles. Dzisiaj natomiast konsolę można kupić już w sklepach. Niestety, urządzenie nie trafi na nasz rynek.

Impreza "Zero Hour" rozpoczęła się nad ranem, 20 listopada. Przez 30 godzin jej uczestnicy nie tylko stali w kolejce. Mieli okazję pograć na swojej wymarzonej konsoli, obejrzeć specjalne pokazy i przede wszystkim kupić ją wcześniej niż ktokolwiek na świecie.

Krótko po imprezie, w zupełnie innym stanie, nastąpiła oficjalna sklepowa premiera konsoli. Przed jednym ze sklepów na Manhattanie ustawiła się około dwustuosobowa kolejka, która w strugach deszczu jak na zbawienie oczekiwała otwarcia lokalu. Wkrótce okazało się, że wielu z nich musiało odejść jeżeli nie z niczym, to na pewno z poczuciem niedosytu. Większość z nich bowiem zamierzała kupić droższą, wzbogaconą wersję konsoli (kompatybilną z poprzednią wersją i wyposażoną dodatkowo w wymienny dysk twardy), kosztującą 400 USD. Niestety, jako, że większość liczyła właśnie na nią, zapasy szybko wyczerpały się i spora część fanów musiała zadowolić się podstawowym zestawem "Xbox 360 Core System" za 300 USD.

Mimo rozczarowania części klientów, szefowie Microsoftu są bardzo zadowoleni z początków sprzedaży swojego produktu. "W pierwszej rundzie (czyli w konfrontacji Playstation 2 - Xbox - przyp. red.) wiele się nauczyliśmy. Mamy teraz szansę nie tylko uzyskać większy udział w rynku ale znacznie powiększyć sam rynek" - powiedział Bill Gates, założyciel koncernu.

Xbox 360 to pierwsza konsola nowej generacji jaka trafiła do sprzedaży. Następnymi urządzeniami ma być Playstation 3 i Nintendo Revolution jednak tych nie należy spodziewać się wcześniej, niż w połowie przyszłego roku.

Zestaw Xbox 360

Zestaw Xbox 360

Najnowsze dziecko Microsoftu ma zmienić całkowicie oblicze konsol. Wewnątrz obudowy znajduje się potężny, trzy rdzeniowy procesor PowerPC taktowany z częstotliwością 3.2 GHz i wyprodukowany przez IBM. Odpowiedni zapas pamięci operacyjnej ma zapewnić 512 MB GDDR3-RAM taktowanej z częstotliwością 700 MHz.

Na potrzeby Xboxa 360 ATI zaprojektowało specjalny układ graficzny zdolny do obliczania 500 milionów wieloboków na sekundę. Dysponuje on 10-megabajtowym obszarem pamięci DRAM a także 48 potokami cieniowania.

Microsoft, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, zrezygnował z zainstalowania w urządzeniu napędu HD DVD. Zamiast niego jest zwyczajny czytnik DVD o 12-krotnej prędkości. Nie ma także wbudowanego dysku twardego. Ten będzie można dokupić niezależnie i dołączyć do bocznej ściany obudowy.

Xbox 360

Xbox 360

Xboxa 360 wyposażono w trzy porty USB 2.0 i moduł sieciowy WLAN. Dzięki temu ostatniemu możliwe się stanie podłączenie konsoli do internetu i skorzystanie ze specjalnego serwisu Xbox Live, który umożliwia prowadzenie rozgrywek sieciowych, oraz pobieranie najróżniejszych dodatków do posiadanych gier tj. nowe poziomy, dodatkowe wyposażenie.

Sama usługa Xbox Live jest w dwóch wariantach: bezpłatnej silver i gold, za którą trzeba uiszczać comiesięczną opłatę. Oczywiście strefa gold oferować będzie o wiele więcej atrakcji.

Samego Xboxa 360 też będzie można kupić w dwóch wersjach różniących się wyposażeniem. Tańsza, oznaczona jako "core system", oprócz samej konsoli zawierać będzie jednego przewodowego pada, kabel kompozytowy, dostęp do usługi Xbox Live Silver i 30-dniowy dostęp do Xbox Live Gold. Wersja "Premium" obejmuje bezprzewodowego pada, kabel kompozytowy, kabel HD AV (umożliwiający uruchamianie gier w standardzie HDTV), dysk twardy, kabel sieciowy, słuchawki z mikrofonem, a także taki sam dostęp do usług sieciowych. Podstawowa wersja kosztuje 299 USD, a "Premium" 399 USD.

Na starcie dostępnych jest 18 nowych tytułów, ale ta liczba z pewnością zwiększy się jeszcze przed gwiazdką. Aktualnie można zakupić takie gry jak Need for Speed: Most Wanted, Tony Hawk's American Wasteland, Call of Duty 2, Quake 4, Perfect Dark Zero, czy Project Gotham Racing 3.

Europejska i japońska premiera planowana jest na początek grudnia. Niestety, polski oddział Microsoftu nie zdecydował się (przynajmniej na razie) na wprowadzenie konsoli na polski rynek. Na szczęście dzięki Internetowi jego zakup możliwy jest także u nas w kraju. Problemem może być natomiast dostępność gier.


Zobacz również