Xbox 540 - następca Xboksa 360?

Konsola Xbox 360 niedługo będzie obchodzić 3. urodziny. Wygląda na to, że z tej okazji w urządzeniu pojawią się pobierające mniej mocy GPU wykonane w technologii 65 nm, a już za rok może zadebiutować odświeżone wydanie Xboksa - model noszący oznaczenie "540".

Jak donosi tajwański portal Economic News, fabryki półprzewodników opuszczają pierwsze wafle z chipsetem graficznym Xenon wykonanym w technologii 65 nm. To trzeci i ostatni element (obok CPU i mostka północnego), któremu "należała się" nowa technologia - główny procesor konsoli wykorzystuje 65 nm już od III kwartału minionego roku.

Platforma do Xboksa 360 z układami 65 nm nosi roboczą nazwę Jasper. Zbudowana z jej wykorzystaniem konsola ma się pojawić w sprzedaży w sierpniu bieżącego roku.

Wraz z informacjami dotyczącymi układów Xenon zaczynają pojawiać się plotki dotyczące odświeżonego wydania Xboksa 360. Nowa konsola, "Xbox 2.5" (Xbox 540) będzie wykorzystywać układ o roboczej nazwie Valhalla. Niewykluczone, że będzie to jeden chip, w którego wnętrzu znajdzie się CPU, GPU i układy eDRAM.

Pozwoliłoby to na dramatyczną oszczędność przestrzeni i skonstruowanie Xboksa o rozmiarach znacznie mniejszych niż dotychczas. Plotki mówią również o tańszym i wydajniejszym układzie chłodzenia, na razie jednak niczego więcej na ten temat nie ujawniono.