Xbox LIVE oficjalnie w Polsce

Oficjalny start usługi dla graczy Xbox LIVE nastąpi jesienią 2010 r. - zapowiedział Microsoft.

Koncern zapowiedział, że polskim graczom zostaną udostępnione główne funkcje systemu LIVE, w tym dobór przeciwników o podobnym poziomie umiejętności (matchmaking), mechanizm kolekcjonowania osiągnięć i punktów gracza, jak również lista znajomych graczy i zlokalizowany wirtualny rynek gier. W tym samym czasie usługa zostanie udostępniona w Brazylii, Chile, Czechach, Grecji, Kolumbii, Republice Południowej Afryki i na Węgrzech.

Uruchomienie usługi Xbox LIVE w Polsce to decyzja, na którą społeczność graczy czekała z niecierpliwością. W ostatnich miesiącach wokół kwestii uruchomienia LIVE PL zrobiło się jeszcze głośniej.

Zobacz również:

  • Takiego urządzenia w Action jeszcze nie było. 30 lat temu miał to w kieszeni każdy dzieciak [02.12.2022]

Przypomnijmy - w styczniu 2010 r. polski oddział firmy Microsoft rozpoczął kampanię, która miała zwrócić uwagę na wysoki poziom piractwa wśród użytkowników konsoli Xbox 360. Akcja spotkała się z dużym odzewem wśród graczy.

Natychmiast po jej ogłoszeniu w Internecie pojawiła się witryna kontrakcja.pl, przygotowana przez osoby, które postanowiły wykorzystać inicjatywę Microsoftu by uświadomić firmie, że powinna przede wszystkim wywiązać się z umowy dostarczania posiadaczom Xboksów 360 wszystkich kupionych przez nich funkcji - w tym Xbox LIVE.

Serwis kontrakcja.pl zmienił potem nazwę na We Want LIVE - jego założyciele podkreślili w ten sposób, że popierają intencje antypirackiej akcji Microsoftu ("Nie przerabiam - nie kradnę") i że oficjalny brak usługi Xbox Live nie może służyć jako usprawiedliwienie piractwa i przerabiania konsol.

Microsoft obiecał ustosunkować się do zarzutów autorów inicjatywy kontrakcja.pl/wewantlive, niestety stanowisko koncernu, przekazane na początku marca br. rozczarowało - gracze otrzymali notkę, z której nie wynikało nic konkretnego.

Nowy Xbox 360 w drodze

W kontekście usługi Xbox LIVE warto wspomnieć, że Microsoft rozpoczął wysyłkę nowej wersji swojej konsoli Xbox 360 do sprzedawców. Urządzenie charakteryzuje się bardziej smukłą sylwetką niż poprzednik (dzięki czemu zyskało już przydomek "Slim"), bardziej pojemnym dyskiem twardym, obsługą protokołu komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi 802.11n i pięcioma portami USB. Nowy Xbox 360 ma pojawić się w sklepach w najbliższych dniach.

Xbox 360 trafi do sklepów w Polsce 16 lipca 2010 w orientacyjnej cenie 1099 zł.

Konsola będzie też mogła współpracować - poprzez dedykowany port - z systemem Kinect (dotychczas znanym pod nazwą Projekt Natal, umożliwiającym m.in. sterowanie domowym centrum multimediów bez użycia pilota i obsługę gier).