Xbox Next z trzema procesorami PowerPC

Pojawiły się już pierwsze niepotwierdzone informacje dotyczące konfiguracji nowej konsoli Xbox określanej mianem Next. Największym zaskoczeniem wydaje się być zastosowanie w nich procesorów podobnych do montowanych przez koncern Apple w komputerach G5.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, Xbox Next zaoferuje graczom niezapomniane wrażenia. Znajdziemy w nim bowiem aż trzy, 64-bitowe procesory PowerPC 976 zaprojektowane przez koncern IBM. Warto przy okazji wspomnieć, iż poprzednia wersja procesorów PowerPC została zastosowana w najnowszych komputerach Macintosha z serii G5 PowerMac. Oznaczać to może w praktyce, iż kolejna wersja Xboxa będzie dysponować o wiele większą mocą obliczeniową niż większość tradycyjnych PCetów.

Chipset graficzny dla Xboxa 'nowej generacji' dostarczy firma ATI Technologies. W Xboxie Next znajdziemy zatem grafikę o symbolu R500, dysponującą 256 MB pamięci SDRAM i obsługującą DirectX 10, który notabene znajdzie się w następnej wersji systemu operacyjnego Windows - Longhornie. W rezultacie możliwe będzie wyświetlanie w trybie pełnoekranowym obrazu w rozdzielczości HDTV.

Kolejną istotną sprawą z punktu widzenia przyszłych posiadaczy Xboxa Next, jest zapewnienie kompatybilności z pierwotną wersją konsoli, tak aby możliwe było uruchamianie na niej starszych gier. Nie będzie to niestety łatwe ze względu na zastosowanie w pierwszym Xboxie procesorów Intela oraz chipsetu graficznego Nvidii. Biorąc pod uwagę różnice sprzętowe oraz opłaty licencyjne koncern z Redmond musi się zatem liczyć z dużymi kosztami. Trudno sobie jednak wyobrazić brak takiej kompatybilności.


Zobacz również