Xbox One konta PlayStation 4: która konsola jest lepsza według twórców gier?

Jeszcze przed premierą konsol nowej generacji, czyli Xboksa One wyprodukowanego przez Microsoft i PlayStation 4 od Sony, internauci zaczęli się spierać, które z urządzeń będzie cechować się lepszą wydajnością. Porównując specyfikację techniczną starano się wydedukować, na konsoli której firmy będą sprawniej działać i lepiej wyglądać gry. W pół roku po premierze głos w tej sprawie zaczynają coraz częściej zabierać też deweloperzy.

Premiera nowych konsol Microsoftu i Sony odbyła się pod koniec zeszłego roku. Od tego czasu pojawiło się na nie już sporo gier, w tym kilka tytułów multiplatformowych. Okazało się niestety, że w przypadku części tytułów konsola Xbox One wyświetla obraz w mniejszej rozdzielczości niż PlayStation 4 lub oferuje mniejszą liczbę klatek na sekundę. Pod tym względem produkt Japończyków przewyższa urządzenie amerykańskiego producenta.

Gracze szybko doszli do wniosku, że wynika to ze słabszej mocy obliczeniowej Xboksa One i lepszej specyfikacji PlayStation 4. Do tego dochodzi trudniejszy proces programowania gry na konsolę Microsoftu i lepsze narzędzia dla deweloperów tworzących gry na sprzęt Sony. To, czego można się domyślić patrząc na tabele porównawcze potwierdzają też niektórzy deweloperzy.

Zobacz również:

  • Aktualizacje Windows będą tracić ważność. Co to oznacza?
Xbox One konta PlayStation 4: która konsola jest lepsza według twórców gier?

Z początku można było wnioskować, że twórcy gier uznają, że po ostatnich aktualizacjach różnica miedzy konsolami zaczyna się zacierać, ale okazuje się, że osoby tak twierdzące prostują teraz swoje wypowiedzi. Lorne Lanning, twórca Oddworld, tłumaczy, że jego zdaniem różnica między urządzeniami Microsoftu i Sony wcale nie znika.

Wręcz przeciwnie, nadal Xbox One pod względem wydajności jest w tyle za PlayStation 4. Co więcej, twierdzi on, że jest “fizycznie niemożliwe”, aby konsola Microsoftu dogoniła produkt Sony. Zaznacza on, że PlayStation 4 ma więcej mocy obliczeniowej i szybszą pamięć. Zmiany i nowe sterowniki mogą zmniejszyć koszty tworzenia gier i uprościć proces optymalizacji, ale różnicy w hardwarze nie sposób przeskoczyć.

źródło: worldsfactory.net