Xbox - maszyna do wszystkiego

Ostatnia wersja finalna projektu (1.1) pojawiła się w październiku 2004 roku - lista funkcji i odtwarzanych formatów już wtedy była imponująca, a grono zapaleńców rozwijających XBMC nie próżnowało przez ten czas i wierni fani otrzymali do rąk świeżą, finalną wersję 2.0 o jeszcze większych możliwościach. Liczba poprawek, nowych funkcji i usprawnień w rejestrze zmian sięga ponad czterech tysięcy. Co więc takiego znajdą użytkownicy w nowej wersji? Przejrzyjmy pokrótce listę nowości w XBMC 2.0.

Xbox - maszyna do wszystkiego

...a także odtwarzania muzyki i porządkowania muzycznej kolekcji.

DVD Player

Funkcja, której od dawien dawna brakowało wielu użytkownikom. Wcześniejsze wersje korzystały z zewnętrznych odtwarzaczy, jak choćby z oryginalnego dashboardu Microsoftu, który doskonale radził sobie z odtwarzaniem filmów DVD. Teraz nie ma już takiej potrzeby, XBMC posiada pełnowartościowy odtwarzacz, z obsługą menu, a na dodatek pozwalający oglądać filmy zapisane w postaci obrazów płyt ISO/IMG, czy też nagranych po prostu na dysk konsoli lub w udziale sieciowym.

Nowe, animowane skórki

Silnik odpowiadający za wygląd zewnętrzny XBMC został wzbogacony o możliwość animowania elementów używanych skórek. Stwarza to nie tylko milszy dla oka, bardziej profesjonalny efekt, ale umożliwia na przykład przeniesienie interfejsu użytkownika najnowszej konsoli Microsoftu - XBOX 360 - na starą "czarną skrzynkę". Dzięki temu powstał między innymi projekt MC360, którego finalnej wersji można spodziewać się już niedługo, ale już to, co zrobiono do tej pory, wygląda bardzo dobrze. Przeniesiono do XBMC wszystkie elementy wizualne z nowego Xboxa - co prawda wymagają one jeszcze dopieszczenia, ale jak zapewniali wcześniej autorzy projektu, prace powinny nabrać tempa po pojawieniu się finalnej wersji XBMC 2.0. Efekty dotychczasowej pracy można obejrzeć na oficjalnej witrynie projektu, skąd też można pobrać ostatnią wersję testową.

Gry po sieci i nie tylko

XLink Kai umożliwia darmowe prowadzenie rozgrywek online i jest doskonałą alternatywą dla microsoftowej, płatnej usługi Xbox Live! Przy odrobinie dobrych chęci można skonfigurować naszą konsolę i komputer tak, aby umożliwiały granie całkowicie za darmo poprzez Internet. XLink umożliwia uruchamianie gier, które pozwalają na potyczki w sieciach lokalnych LAN (tzw. SystemLink). W XBMC wbudowano panel sterujący dla całej usługi, który umożliwia podłączanie się do toczących się już rozgrywek, hostowanie nowych, czy też czat z innymi użytkownikami usługi bezpośrednio z konsoli. Więcej na temat XLink Kai można dowiedzieć się z oficjalnej strony producenta oraz z online'owej instrukcji obsługi XBMC. XBMC wyposażono także w nową funkcję przeznaczoną dla zapalonych graczy. System trainerów, umożliwiający małe oszustwa w ulubionych grach, stał się integralną częścią aplikacji, a korzystanie z niego jest banalnie proste. Gotowe "paczki" z trainerami można pobrać ze strony producenta całego systemu Team Xored.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: