Xbox pod ostrzałem

Przedstawiciele organizacji Xbox Linux Project zwrócili się do władz Unii Europejskiej aby do śledztwa w sprawie monopolistycznych praktyk Microsoftu włączyć również zarzut bezprawne (ich zdaniem) zabezpieczanie konsoli Xbox.

Konsola Microsoftu, podobnie jak pozostałe konsole obecne na rynku, sprzedawana jest poniżej kosztów produkcji, a źródłem dochodu jest dla Microsoftu udzielanie licencji na tworzenie programów na Xboxa. W związku z tym Xbox został wyposażony w szereg zabezpieczeń, chroniących przed uruchamianiem nieautoryzowanego oprogramowania (co również jest standardową praktyką w branży konsolowej). Podstawą żądania XLP jest uznanie Xboxa za standardowy komputer PC, wzbogacony tylko o zabezpieczenia chroniące przed uruchamianiem nie licencjonowanych przez Microsoft programów. To z kolei według przedstawicieli XLP jest niezgodne z europejskimi przepisami o zasadach konkurencji.

Xbox Linux Project to organizacja zrzeszająca 100 tys. członków. XLP pracuje nad rozwojem darmowego oprogramowania dla konsoli Xbox – nie tylko gier, ale też alternatywnych systemów operacyjnych i aplikacji użytkowych. Ich uruchamianie umożliwiają specjalne mod-chipy, które znoszą firmowe zabezpieczenia. Jednak w USA Microsoft - chroniony przez akt prawny Digital Millenium Copyright Act, który uznaje za przestępstwo każde działanie mające na celu złamanie zabezpieczeń własności intelektualnej - doprowadził do zamknięcia kilku firm dystrybuujących mod-chipy. XLP obawia się, że po ratyfikacji przez rządy Wielkiej Brytanii i Niemiec dyrektywy EUCD (European Union Copyright Directive) Microsoft zastosuje podobną taktykę wobec Europejskich producentów mod-chipów.


Zobacz również