Xe-HPC będzie mieć 47 płytek i ponad 100 miliardów tranzystortów

Intel Xe-HPG, czyli karta graficzna Intela, będzie wykonana w architekturze Ponte Vecchio. Ma być mocnym rywalem dla układów Nvidia oraz AMD.

Podczas wydarzenia online Intel Unleashed szef firmy, Pat Gelsinger, zaprezentował nie tylko plany związane z nowymi procesorami, ale również powiedział kilka słów (ważnych słów) na temat szykowanego przez Intela układu graficznego. Intel Xe-HGP ma korzystać z 47 płytek, na których pomieści się ponad 100 miliardów tranzystorów.

Intel Ponte Vecchio będzie dysponować zaawansowanym akceleratorem obliczeniowym, działającym wraz z przyszłą architekturą dla procesorów Xeon, znaną pod nazwą Sapphire Rapids. Pierwszym superkomputerem, który wykorzysta Ponte Vecchio, jest Aurora (Argonne National Laboratory) - powstanie do końca tego roku i będzie mieć moc obliczeniową wielkości 1 eksaflopów.

Xe-HPC będzie mieć 47 płytek i ponad 100 miliardów tranzystortów

Ponte Vecchio stanie się rywalem dla układów Nvidii i AMD, opierających odpowiednio na akceleracji Hopper i CDNA2. Wszystkie trzy architektury pojawią się w przeciągu kolejnego roku, a która okaże najlepsza - to już pokażą testy praktyczne.

Źródło: VideoCardz