XenSE - bezpieczeństwo ponad wszystko

Jak zapewnia producent, kolejna wersja aplikacji Xen Virtual Machine Monitor, umożliwiającej uruchomienie wielu systemów operacyjnych na jednej platformie systemowej, ma być nastawiona na poprawę zabezpieczeń.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zespół deweloperów open source pracował nad bezpieczniejszą wersją Xena - XenSE - która w założeniu podobna jest do projektu Security Enhanced Linux, wspieranego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

"Już dziś w Xen znajduje się wiele ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa opcji, a XenSE pójdzie jeszcze dalej", przekonuje lider projektu Xen Source, Ian Pratt.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Dodatkowo zabezpieczona wersja programu mogłaby powodować, że różne aplikacje działałyby w całkowitej separacji od pozostałego oprogramowania zainstalowanego na dysku komputera. W ten sposób, nawet na komputerze zainfekowanym wirusem, XenSE miałby wysokie szanse na to, aby uniknąć zarażenia "złośliwym" kodem.

Xen zajmuje znacznie mniej miejsca niż jakikolwiek system operacyjny, zatem łatwiej jest deweloperom wykryć wszelkie "dziury". "W Xen znajduje się prawdopodobnie ok. 30 tys. linijek kodu, w porównaniu np. z milionami linii w Linuksie. Dzięki temu znacznie łatwiej zabezpieczyć Xen", przekonuje Rolf Neugebauer, pracujący dla koncernu Intel, ale także zaangażowany w rozwój projektu Xen.

Premiera Xen 3.0 została zapowiedziana na 15 sierpnia.

Więcej informacji: Xen Source.

Zapraszamy do lektury artykułu "Wiele systemów operacyjnych w Longhornie?"", również poświęconemu zagadnieniom uruchamiania kilku OS-ów na jednej platformie systemowej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: