Xeon na 64 fajerki

Ostatnio z rynku procesorów x86 dla wydajnych serwerów ziało nudą - twierdzi Intel. Rzeczywiście, od chwili wprowadzenia Opteronów przez AMD, właściwie nic ciekawego się nie wydarzyło. Dopiero niedawne udostępnienie przez Intela 64-bitowych Xeonów pracujących w konfiguracjach czteroprocesorowych odrobinę zmienia sytuację.

Każda większa firma ma swoje własne podejście do nowych Xeonów. Na przykład Microsoft zamierza zaprezentować system Windows 2003 Server obsługujący 64-bitowe nowe procesory za ok. tydzień - czyli mniej więcej w momencie rynkowej premiery Windows XP Professional x64 Edition. Andy Lees, wiceprezes Microsoftu do spraw serwerów i narzędzi biznesowych, twierdzi, że nowy system uruchamiany na nowych procesorach nie tylko przyniesie oszałamiającą poprawę wydajności aplikacji 64-bitowych, lecz również doda skrzydeł starszemu, 32-bitowemu software'owi.

HP planuje w 2006 roku wstrzymanie sprzedaży ośmioprocesorowych serwerów ProLiant DL740 i DL760 na korzyść konfiguracji czteroprocesorowych, z których każdy procesor jest wyposażony w dwa rdzenie.

IBM natomiast opracował swój własny chipset o nazwie X3, która umożliwi wykorzystanie aż 32 procesorów w jednej maszynie - wszystko w nowej serii serwerów xSeries 455.

Specjaliści z branży twierdzą, że IBM ma większe szanse na zdobycie rynku serwerów high-end opartych na x86, gdyż, w przeciwieństwie do HP, nie angażował środków w rozwijanie linii opartych na Itanium - procesorze, który, mimo marketingowych batalii Intela, od wielu lat nie jest w stanie zdobyć popularności na rynku.


Zobacz również