Xerox Phaser 8400

Xerox Phaser 8400 to nowa seria ze stajni drukarek stałoatramentowych Xeroksa. Wyróżnia się dużą szybkością i zaskakująco niską ceną.

Xerox Phaser 8400 to nowa seria ze stajni drukarek stałoatramentowych Xeroksa. Wyróżnia się dużą szybkością i zaskakująco niską ceną.

Xerox Phaser 8400

W drukarkach stałoatramentowych materiałem eksploatacyjnym są kostki atramentu. Rozpuszczone w odpowiedni sposób, są nanoszone na bęben, a później na papier. Ogromną zaletą druku stałoatramentowego jest to, że kolejne kostki atramentu można dokładać nawet podczas pracy drukarki, w podobny sposób jak papier. Dużą wadą tego rozwiązania jest wrażliwość wydruków na zadrapanie, w przeciwieństwie do wydruków laserowych, w których toner jest dość głęboko wtopiony w papier.

Drukarek stałoatramentowych nie powinno się wyłączać, każde bowiem ich uruchomienie, nie dość że trwa kilkanaście minut, jest nieekonomiczne, wymusza też konieczność przeczyszczenia dysz i głowic, a na tę czynność zużywana jest duża ilość atramentu. Oczywiście producent zaoferował kilka trybów uśpienia drukarki, mimo to pewne jej moduły wciąż muszą być podgrzewane, aby tusz nie zalegał w różnych zakamarkach.

Druk stałoatramentowy idealnie sprawdza się w drukowaniu materiałów informacyjnych, gdzie na papier nanoszone są duże bloki jednolitego koloru. Kolorowe zdjęcia drukowane są ładnie, chociaż zauważyć można pewne niedociągnięcia w cieniach czy półtonach, pojawia się też raster. Nie najlepiej urządzenie radziło sobie z fotografią czarno-białą. Bardzo ładnie natomiast drukowane są dokumenty tekstowe.

Ogólne wrażenie jest jednak wyśmienite. Drukarka ma wbudowany interpreter Adobe PostScipt 3, co stawia ją o wiele wyżej niż podobne modele wyposażone w emulatory tego języka.

Xerox Phaser 8400

Szybkość wydruku robi wrażenie. W najlepszym trybie jest ona w stanie wydrukować kilka pełnokolorowych zdjęć na minutę, a to niemały sukces. W standardowym trybie drukowania szybkość sięga kilkunastu stron na minutę. Wydruk pierwszej strony następuje już po kilku sekundach. Trudno za tę cenę kupić inną drukarkę "wyrzucającą" wydruki z taką prędkością.

Drukarka standardowo może być podłączona do komputera przez port USB 2.0 lub port równoległy. Współpracuje zarówno z pecetami, jak i Macintoshami. Jej wydajność to 85 tys. stron miesięcznie. Urządzenie ma dwa podajniki - ręczny na 100 arkuszy i kasetę na 525 arkuszy.

Kolorowe kostki z tuszem sprzedawane są w pakietach po 3 sztuki każdego z kolorów składowych (cena jednego pakietu to 109 euro). Chcąc mieć komplet kolorów, trzeba więc kupić aż 9 kostek. Tusz czarny sprzedawany jest w pakietach po 3 lub 6 kostek, cena pakietu to odpowiednio 39 i 69 euro. Co pewien czas wymienić należy także wałek olejowy, który dostępny jest w dwóch wersjach - na 10 lub 30 tys. stron. Jego cena to odpowiednio 104 lub 155 euro.

Xerox Phaser 8400
Xerox Phaser 8400

W serii drukarek Xerox 8400 znajduje się kilka modeli. Model podstawowy ma symbol 8400B. Urządzenie z wbudowaną kartą sieciową to 8400N. Kolejny model, 8400DP, oprócz karty sieciowej, ma wbudowany moduł wydruków dwustronnych (duplex).

Drukarka z symbolem 8400DX dodatkowo wyposażona jest w twardy dysk o pojemności 20 GB. Oczywiście do każdego słabszego modelu można dokupić odpowiednie moduły rozbudowujące. Irytację użytkowników natomiast może budzić to, że moduł dupleksu fabrycznie wbudowany jest w każdą drukarkę, a jego uaktywnienie wymaga tylko włożenia odpowiednio zaprogramowanej karty SIM. Problem jednak w tym, że uaktywnienie tej funkcji kosztuje... 449 euro.

Podstawowa i sieciowa wersja drukarki jest dość tania - kosztują one odpowiednio 999 i 1299 euro. Urządzenie z uruchomionym dupleksem kosztuje 1699 euro, rozbudowane zaś dodatkowo o twardy dysk - 2599 euro.