Xerox oszczędza papier

Kilka dni temu informowaliśmy o nowej technologii drukowania Toshiby, umożliwiającej wielokrotny wydruk na tej samej kartce. Okazało się, że japoński koncern nie jest jedyną firmą prowadzącą badania w tym kierunku - podobne rozwiązanie zaprezentował właśnie Xerox.

Według badań przedstawionych przez przedstawicieli firmy Xerox, dwie z pięciu wydrukowanych w biurze kartek pracownicy wykorzystują tylko przez jeden dzień. Mając na celu zmniejszenie ilości marnowanego w ten sposób papieru, naukowcy z Xerox Research Centre of Canada i Palo Alto Research Center poinformowali o nowej eksperymentalnej technologii o nazwie Erasable Paper (złożono już stosowny wniosek patentowy).

Xerox oszczędza papier

Wydruki wykonane przy użyciu technologii Erasable Paper

Kartkę pokryto specjalnym związkiem chemicznym, który zmienia kolor pod wpływem światła o odpowiedniej długości fali. Uzyskany w ten sposób wydruk samoczynnie znika po około 16-24 godzinach (proces ten można przyspieszyć ponownie wkładając kartkę do specjalnej drukarki) pozwalając na ponowne wykorzystanie papieru (maksymalnie do 50 razy).

Firmy poinformowały, że sama idea "wymazywalnego papieru" powstała już trzy, cztery lata temu. Niestety nie podano dokładnego terminu wprowadzenia nowej technologii na rynek konsumencki. Wiadomo natomiast, że za stworzenie odpowiedniego papieru odpowiedzialni są inżynierowie z Kanady, natomiast za stworzenie odpowiedniej drukarki - inżynierowie z PARC.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Canada.com.