Xerox rewolucjonizuje drukowanie

Przedstawiciele Xeroxa oświadczyli, że w opracowaniu EA (Emulsion Aggregation) czyli najnowszej technologii kolorowego druku wykorzystano samą naturę, począwszy od poziomu molekularnego materii, co ma według zapewnień inżynierów Xeroxa znacznie zredukować koszty kolorowych wydruków.

'To zupełnie nowy sposób na produkcję tonerów', oświadczył wiceprezes Xerox Research Centre of Canada (XRCC) Rafik Loufty podczas prezentacji 'Emulsion Aggregation', najnowszej technologii produkowania kolorowych tonerów do drukarek. Przedstawiciele Xeroxa nie podali jeszcze wprawdzie kosztów kolorowego wydruku z wykorzystaniem EA, ale według Rafika Loufty 'Technologia EA przełamie barierę koloru sprawiając, że stanie on się standardem, a nie luksusem'. Tradycyjnie materiał wypełniający toner tworzony jest poprzez miażdżenie dużych fragmentów polimerowych żywic, co produkuje jednak cząsteczki tonera o różnych kształtach i rozmiarach. Proces nazwany Emulsion Aggregation działa w odwrotny sposób: lateksowe cząsteczki o rozmiarach 200 nanometrów są umieszczane w wodzie, gdzie poprzez manipulację za pomocą różnych czynników jak np. temperatura i odczyn pH są łączone w polimerowe łańcuchy żywic o rozmiarach od 3 do 15 mikronów, a po dodaniu odpowiednich pigmentów uzykuje się żądane kolory.

Technologia EA daje naukowcom kompletną kontrolę nad rozmiarem i kształtem cząsteczek i pozwala tym samym na tworzenie jednakowych cząstek tonera, które nakładają się na dowolny typ papieru bardziej 'gładko', mogą być lepiej 'spakowane' oraz tworzą znacznie ostrzejsze i przejrzystsze obrazy z wykorzystaniem mniejszej ilości tonera. Możliwość większej ingerencji w skład tonera pozwala np. tworzyć specyficzne 'korporacyjne' kolory na zamówienie konkretnych firm np. czerwień Xeroxa czy żółć Kodaka. Poza tym sam proces tworzenia tonera jest o wiele bardziej wydajny od tradycyjnych metod: pochłania mniej energii, a drukarki pracujące w technologii EA będą trwalsze, ponieważ wymagają do pracy niższych temperatur. Przedstawiciele Xeroxa oświadczyli, że pierwsze produkty oparte na EA i firmowane marką Fuji-Xerox mają pojawić się na rynku azjatyckim pod koniec 2001 roku, ale nie przedstawiono jeszcze konkretnej linii urządzeń tego typu.

http://www.xerox.com


Zobacz również