Xiaomi Mi 10e - flagowiec z procesorem z Galaxy S20

Chińczycy szykują specjalną wersję Xiaomi Mi 10e wyposażoną w układ Exynos 990 doskonale znany z Galaxy S20.

Najnowsze wieści z Chin donoszą, że Xiaomi szykuje nową wersję swojego flagowego Mi 10.

Model o nazwie Mi 10e pojawił się przez przypadek w bazie danych popularnego testu syntetycznego Geekbench. Okazuje się, że literka e jest odwołaniem do wykorzystanego procesora.

Zobacz również:

  • Jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci? Który model wybrać? Przeglądamy najciekawsze oferty
Xiaomi Mi 10e - flagowiec z procesorem z Galaxy S20

Xiaomi zamierza bowiem umieścić w swoim nowym wariancie modelu Mi 10 procesor Samsung Exynos 990. To ten sam układ, który znajdziemy między innymi w Samsungu Galaxy S20 Ultra. Na pokładzie znalazło się również miejsce dla 8 GB pamięci operacyjnej, a całością zawiaduje Android 10 z nakładką MIUI.

W testach syntetycznych nowe urządzenie otrzymało 913 punktów w teście jednowątkowym oraz 2755 punktów w przypadku wykorzystania wszystkich dostępnych rdzeni.

W tym miejscu warto zastanowić się dlaczego Xiaomi zamierza stworzyć nowy model MI 10 z procesorem od Samsunga. W końcu Exynos 990 nie jest najbardziej udanym układem. Dodatkowo procesor Qualcomm Snapdragon 865, którego znajdziemy w klasycznym Mi 10 jest nieco wydajniejszy. Jakby tego było mało Exynos 990 w niektórych sytuacjach jest zauważalnie wolniejszy od znacznie tańszego układu MediaTek Helio G90T.

Samsung od dłuższego czasu w swoich flagowych modelach stosuje procesory Qualcomm'a oraz własne układy Exynos. Wersje z układem Snapdragon trafiają do Stanów Zjednoczonych, a reszta świata musi cieszyć się modelami z autorskim Exynosem.

Dzieje się tak ze względu na ograniczoną liczbę procesorów Qualcomm'a. W przeszłości z podobnym problemem musiało zmierzyć się LG przy premierze modelu G6. Niestety Koreańczycy nie mieli wtedy własnej alternatywy i musieli sięgnąć po zeszłoroczny model Snapdragona.

Możliwe, że Xiaomi obawia się, że z powodu COVID-19 nie będzie w stanie dostarczyć na rynek odpowiedniej ilości egzemplarzy Mi 10. Alternatywnie Chińczycy mogą chcieć przypodobać się Samsungowi, aby w przyszłości mieć dostęp do pełnej gamy procesorów Exynos. Swego czasu taki układ wykorzystywała firma Meizu.

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy S20.

Źródło: gizchina.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: