Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 21.09.2021]

Xiaomi wystosowało oficjalne przeprosiny do swoich użytkowników. Chodzi o problemy z nakładką MIUI i opóźniającym się procesem aktualizacji. Finalnie "nowa", poprawiona wersja MIUI 12.5 trafiła na pierwsze urządzenia.


Od premiery nakładki MIUI 12 w zeszłym roku firma Xiaomi ma problemy ze stabilnością swojego oprogramowania. Sprawy nie ułatwia fakt, że aktualizacja do Androida 11 cały czas się przeciąga, a producent ma problem z udostępnieniem nowego oprogramowania na mnóstwo modeli.

Xiaomi Mi 11 i realme GT
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Xiaomi Mi 11 i realme GT

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

System operacyjny z bardzo rozbudowaną nakładką, która niedawno była głównym elementem zachęcającym do zakupu sprzętu Xiaomi obecnie jest jedną z większych wad nowych modeli. Chińczycy powołali specjalny zespół, którego zadaniem jest naprawa nakładki MIUI. Niestety proces ten przeciąga się w czasie, ponieważ co chwilę pojawiają się kolejne problemy.

Zobacz również:

Xiaomi wydało jakiś czas temu nową wersję nakładki MIUI 12.5, która rozwiązuje większość błędów, ale użytkownicy nie są w pełni zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Większość z nich liczy, że usterki znikną wraz z wprowadzeniem na rynek MIUI 13.

W dzień premiery nowych smartfonów Samsunga ze składanymi ekranami Xiaomi przygotowało konferencję prasową. Dotyczyła ona nakładki MIUI oraz jej przyszłości. Xiaomi przeprosiło swoich fanów i jednocześnie zaprezentowało nową wersję MIUI 12 o nazwie MIUI 12.5 enhanced. Ulepszona wersja ma wyeliminować 224 problemy z aplikacjami. Dodatkowo oprogramowanie zostało lepiej zoptymalizowane i zużywa mniej energii.

Pierwsze smartfony otrzymają MIUI 12.5 enhanced już jutro - w piątek 13 sierpnia 2021 roku. Oprogramowanie na początek trafi na Xiaomi Mi Mix 4, rodzinę Mi 11, Mi 10, Redmi K40 oraz Redmi K30.

Xiaomi obiecało, że w dalszym ciągu pracować będzie nad poprawą stabilności swojego oprogramowania. Efekty prac zobaczymy przy okazji premiery MIUI 13 pod koniec tego roku.

AKTUALIZACJA 18.08.2021

Pierwsze smartfony otrzymały już aktualizację do wolnej od wad wersji MIUI 12. Xiaomi aby odróżnić stare i wadliwe nakładki MIUI 12 oraz MIUI 12.5 od nowszej wersji zdecydował się na wprowadzenie na rynek MIUI 12.5 Enhanced.

Aktualnie oprogramowanie układowe trafia na flagowe modele producenta z 2020 i 2021 roku z chińskiej dystrybucji. Mowa o telefonach bez dostępu do usług Google. Inżynierowie Xiaomi w dalszym ciagu pracują nad ich integracją z nową wersją nakładki MIUI 12.5 Enhanced.

W pierwszej turze aktualizację otrzymają następujące smartfony:

 • Mi 11 Ultra
 • Mi 11 Pro
 • Mi 11
 • Redmi K40 Pro
 • Redmi K40
 • Mi 10S
 • Mi 10 Ultra
 • Redmi K30S
 • Redmi K30 Pro
 • Mi 10
 • Mi 10 Pro
 • Redmi K40

Xiaomi nie chwali się jeszcze kiedy stosowna aktualizacja dotrze do Europy. Stanie się to zapewne dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego.

AKTUALIZACJA 24.08.2021

Wszystko wskazuje na to, że Xiaomi wzięło sobie do serca naprawę autorskiej nakładki MIUI i spełnienie złożonych obietnic. Najnowsze informacje sugerują, że Chińczycy odłożyli w czasie publiczną prezentację MIUI 13, aby skupić się na procesie udostępniania aktualizacji MIUI 12.5 Enhanced na wszystkie kompatybilne urządzenia.

W sieci możemy znaleźć kolejne informacje dotyczące przyszłorocznego flagowca - Xiaomi Mi 12. Sugerują one, że urządzenie pracować będzie pod kontrolą Androida 12 wraz z nakładką MIUI 12.5 Enhanced. Dotychczas Xiaomi często udostępniało nowe wersje swojej nakładki graficznej razem z topowymi modelami.

MIUI 12.5 nadal będzie aktualną wersją nakładki

MIUI 12.5 nadal będzie aktualną wersją nakładki

Dla posiadaczy sprzętu Xiaomi to bardzo dobra wiadomość. Firma powinna poradzić sobie z aktualnymi problemami bez dokładania sobie kolejnych komplikacji na własne życzenie.

Nakładka MIUI 13 prawdopodobnie zadebiutuje w przyszłym roku. Możliwe, że jej debiut zostanie opóźniony do czasu wprowadzenia na rynek Androida 13.

AKTUALIZACJA 26.08.2021

Miesiąc się kończy, a Xiaomi nadal nie wprowadziło na rynek nakładki MIUI 12.5 Enhanced na urządzenia z europejskiej dystrybucji, które posiadają dostęp do usług Google. Na chwilę obecną (26 sierpnia) inżynierowie Xiaomi nadal nie zintegrowali poprawionej nakładki MIUI 12.5 Enhnaced z usługami Google. Oprogramowanie udostępniane jest jedynie na smartfony z Chin, które nie posiadają aplikacji firmy Google.

Aktualizacja do MIUI 12.5.5 dla Mi 10T Pro
Źródło: notebookcheck.net

Aktualizacja do MIUI 12.5.5 dla Mi 10T Pro

Źródło: notebookcheck.net

Z drugiej strony Xiaomi w dalszym ciągu aktualizuje smartfony z europejskiej dystrybucji. Zeszłoroczny flagowiec - Xiaomi Mi 10T Pro otrzymał właśnie zaktualizowaną wersję MIUI. Oprogramowanie o numerze kompilacji 12.5.5.RJDEUXM wprowadza na pokład MIUI 12.5.5.

AKTUALIZACJA 30.08.2021

Xiaomi nie spełni danej obietnicy!

Do sieci trafiły najnowsze informacje, które sugerują, że Xiaomi nie udostępni aktualizacji do nakładki MIUI 12.5 Enhanced dla modeli z Europy w zakładanym terminie. Do końca sierpnia pozostał jeden dzień, a żaden smartfon nie otrzymał nadal oprogramowania, które trafiło już na chińskie modele .

Harmonogram aktualizacji do MIUI 12.5 Enhanced
Źródło: gizchina.com

Harmonogram aktualizacji do MIUI 12.5 Enhanced

Źródło: gizchina.com

Xiaomi oficjalnie potwierdziło, że ulepszona nakładka MIUI 12.5 Enhanced trafi do użytkowników na całym świecie. Właśnie pojawiły się konkrety dotyczące pierwszej partii aktualizacji.

Oprogramowanie zbudowane w oparciu o nakładkę MIUI 12.5 Enhanced otrzymają Xiaomi Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11i. Mi 11X Pro, Mi 11X, Mi 10T Pro, Mi 10T, Mi 10 Pro oraz Mi 10. Aktualizacja zostanie udostępniona dopiero w czwartym kwartale tego roku. Oznacza to, że spodziewać się jej możemy najwcześniej w październiku. Całość w dalszym ciągu pracować będzie pod kontrolą Androida 11. Aktualizacja do Androida 12 stanowić będzie zupełnie oddzielny proces.

AKTUALIZACJA 06.09.2021

Kolejne smartfony Xiaomi otrzymują aktualizację do MIUI 12.5 Enhanced. W dalszym ciągu mowa o urządzeniach z globalnej dystrybucji. Smartfony te nie posiadają dostępu do usług Google.

POCO F3
Źródło: mi-home.pl

POCO F3

Źródło: mi-home.pl

Nowe oprogramowanie układowe trafiło na smartfony POCO F3 oraz Xiaomi Mi 11X. Oba urządzenia otrzymały system o numerze kompilacji V12.5.3.0.RKHMIXM. Nakładka MIUI 12.5 w wersji Enhanced w obu przypadkach poprawia płynność działania urządzenia. Mimo wielu zmian w kodzie źródłowym oprogramowania nie są one zauważalne na pierwszy rzut oka.

Aktualnie (6 września) Xiaomi nie rozpoczęło jeszcze aktualizacji do MIUI 12.5 Enhanced dla europejskich egzemplarzy smartfonów z dostępem do usług Google.

AKTUALIZACJA 07.09.2021

MIUI 12.5 Enhnaced psuje POCO F3!

W przypadku POCO F3 aktualizacja do MIUI 12.5 Enhnaced zamiast łatać znane błędy i problemy z działaniem sprawia, że urządzenie staje się praktycznie bezużyteczne. Okazuje się bowiem, że wybrani użytkownicy mają problemy z częstymi restartami i całkowitym wykorzystaniem dostępnej pamięci operacyjnej.

POCO F3
Źródło: mi-home.pl

POCO F3

Źródło: mi-home.pl

Proces o nazwie framework powoduje restarty urządzenia. Wszystko ze względu na zajęcie całej dostępnej pamięci operacyjnej.

Producent nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Do czasu rozwiązania problemu nie zalecamy instalacji oprogramowania.o numerze kompilacji V12.5.3.0.RKHMIXM. Na szczęście system operacyjny nie jest dostępny na europejskie modele POCO F3.

AKTAULIZACJA 16.09.2021

Aktualizacja do najnowszej nakładki graficznej MIUI 12.5 Enhanced została udostępniona właśnie dla kolejnego smartfona. Tym razem mowa o tańszej wersji tegorocznego flagowca - Mi 11i. Najnowsza oprogrlawmwoanie o numerze kompilacji V12.5.2.0.RKKMIXM poza wprowadzeniem na pokład MIUI 12.5 Enhanced zawiera również zaktualizowane poprawki zabezpieczeń z sierpnia 2021 roku.

Xiaomi Mi 11i
Źródło: mi-home.pl

Xiaomi Mi 11i

Źródło: mi-home.pl

System operacyjny udostępniany jest aktualnie dla smartfonów, które nie posiadają dostępu do usług Google.

AKTUALIZACJA 20.09.2021

Nowa wersja oprogramowania układowego z nakładką MIUI 12.5 Enhanced trafiła właśnie na smartfony Xiaomi Mi 10T oraz Xiaomi Mi 10T Pro - tańsze flagowce z 2020 roku.

Oprogramowanie o numerze kompilacji V12.5.4.0.RJDMIXM dostępne jest dla urządzeń z globalnej dystrybucji.

Xiaomi Mi 10T Pro
Źródło: mi-home.pl

Xiaomi Mi 10T Pro

Źródło: mi-home.pl

Całość zawiera również poprawki zabezpieczeń datowane na 1 sierpnia 2021 roku.

Aktualizacja waży 2,9 GB i wprowadza ważne zmiany wpływające na wydajność pracy urządzenia. Mowa o lepszym zarządzaniu zasobami, mniejszym wykorzystaniu pamięci operacyjnej oraz zmianach w jądrze systemu.

AKTUALIZACJA 21.09.2021

Xiaomi w przerwie od wydawania kolejnych aktualizacji potwierdziło, które z tańszych urządzeń dostaną nakładkę MIUI 12.5 Enhanced. To właśnie na nieco tańszych i słabszych smartfonach różnice powinny być doskonale widoczne.

Redmi Note 8T
Źródło: mi-home.pl

Redmi Note 8T

Źródło: mi-home.pl

Chiński producent ma dla konsumentów optymistyczne wiadomości. Okazuje się bowiem, że na nakładkę MIUI 12.5 Enhanced mogą liczyć posiadacze wielu tańszych i niezwykle popularnych modeli z 2019, 2020 oraz 2021 roku.

Poniżej lista siedmiu smartfonów Redmi, które otrzymają nowe oprogramowanie:

 • Redmi Note 8
 • Redmi Note 9 4G
 • Redmi Note 9 5G
 • Redmi Note 10 5G
 • Xiaomi Mi 10 Youth Edition
 • Redmi Note 9 Pro 5G
 • Redmi Note 10 Pro 5G

Szczególnie cieszy fakt, że oprogramowanie trafi na Redmi Note 8. To niezwykle popularny średniak z końca 2019 roku, który w Polsce sprzedawany jest pod nazwą Redmi Note 8T.

Niestety nie wiemy kiedy aktualizacje trafią na wyżej wymienione urządzenia. Raczej nie stanie się to szybko - Redmi Note 8 w niektórych krajach nadal nie otrzymał Androida 11.

Aktualizacja: 21 września 2021 16:41
Aktualizacja: 20 września 2021 10:53
Aktualizacja: 16 września 2021 07:59
Aktualizacja: 07 września 2021 11:04
Aktualizacja: 30 sierpnia 2021 12:45
Aktualizacja: 26 sierpnia 2021 10:29
Aktualizacja: 24 sierpnia 2021 10:55