Xindong Fenghua - oto chiński rywal GeForce i Radeonów. Ma szanse podbić rynek?

Mamy na rynku kart graficznych Nvidię, AMD, niedługo dołączy do nich Intel. Ale niespodziewanie okazało się, że jest czwarty pretendent do zdobycia serc i portfeli użytkowników.

Foto: Xindong Technology

W połowie pierwsze dekady XXI wieku na rynku próbowało zaistnieć kilku producentów kart graficznych - Matrox Graphics, S3 Graphics, XGI. Ale jak to się skończyło - wiemy. Jest dwóch dużych graczy, czyli Nvidia i AMD. W styczniu dojdzie do nich Intel, ale niespodziewanie chińskie Xindong Technology ogłosiło swoją kartę graficzną - Fenghua. Choć nazwa producenta nic zapewne nikomu póki co nie mówi, jest to ambitny producent, który ma zamiar rzucić rękawicę największym.

Karta graficzna powstała we współpracy z odpowiedzialnym za chip Innosilicon. Jej procesor graficzny to moduł wieloukładowy i będzie obsługiwać pamięć GDDR6X. Wspiera DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL, a nawet OpenGL ES. Może współpracować nie tylko z systemem Windows, ale także Linuxem i Androidem. Korzysta z interfejsu PCIe Gen4, obsługuje złącza DisplayPort, eDP 1.4 oraz HDMI 2.1 - czyli jak najlepsze obecnie karty graficzne na rynku.

Zobacz również:

  • Radeon RX 7600 oficjalnie! Oto, jak prezentuje się nowa propozycja AMD

Xindong nie podał póki co żadnych informacji na temat wydajności, jednak wiemy, że planuje wykorzystać swój procesor graficzny dla dekstopów, gier w chmurze (w tym mobilnych) oraz stacji roboczych. No cóż, może być ciekawie. Czekamy na dalsze wieści na ten temat.

Źródło: Tom's Hardware


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: