Xperia E4 vs. Infinity 3G. Zaskakujący wynik starcia: "markowy" vs. "niemarkowy"

Kupić tani markowy smartfon czy dopłacić za produkt mniej znanej firmy? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie testując dwa najnowsze smartfony w cenie poniżej 1000 zł. Sony Xperia E4 to budżetowy smartfon od japońskiego giganta. Infinity 3G to stylowy smartfon od polskiego producenta myPhone.


Coraz więcej mniej znanych producentów oferuje dobrej jakości i niedrogie smartfony, które pod względem stylistyki mogą konkurować ze znacznie droższymi czy „markowymi” modelami. Tak jest np. ze smartfonem myPhone Infinity 3G, który kosztuje 849 zł a wygląda jak produkt z najwyższej grupy cenowej. Większość dużych producentów ma też w swojej ofercie tanie smartfony w cenie poniżej 1000 zł. Idealny przykład to Sony Xperia E4, która kosztuje 700 zł.

myPhone Infinity (z prawej) i Sony xperia E4

myPhone Infinity (z prawej) i Sony xperia E4

Za myPhone Infinity 3G przemawia świetna obudowa, ekran HD i dobra specyfikacja z ośmiordzeniowym procesorem. Sony Xperia E4 kusi z kolei niższą ceną, lepszym zapleczem serwisowym producenta i świadomością klientów, że awaryjność smartfonów Sony jest dużo niższa niż produktów myPhone.

Oba smartfony należą do nowych i trudno znaleźć informacje użytkowników odnośnie problemów z ich działaniem, a producenci nie upubliczniają takich danych. Podczas testów mieliśmy jednak nieodparte wrażenie, że gdyby usunąć z ich obudów nazwę producentów to nawet eksperci mieliby problem z określeniem, który smartfon to produkt renomowanego producenta. Oczywiście sam wygląd to nie wszystko, dlatego chcąc sprawdzić, który z nich jest lepszy zorganizowaliśmy pięciorundowy pojedynek, w którym oceniliśmy ich obudowy, ekrany, wydajność, wyposażenie i czas pracy na baterii.

Pojedynek Sony Xperii E4 z myPhone Infinity 3G - Runda 1. Obudowa

Obudowa Sony Xperia E4 wykonana jest z matowego plastiku a przez to nie są na niej widoczne odciski palców i drobne ryski. Jest inaczej skonstruowana niż droższe i stylowe smartfony z rodziny Xperia Z4. Jedyny aspekt, który łączy E4 z Z4 to okrągły metalowy przycisk włączający zasilanie.

Okrągły przycisk "zasilnia"  - Sony Xperia E4

Okrągły przycisk "zasilnia" - Sony Xperia E4

Boki obudowy są wyraźnie zaokrąglone a smartfon ma gruby profil (wymiary obudowy: 137 x 74,6 x 10,5 mm). Xperia E4 nie jest odporna na zanurzenia w wodzie, ale za to obudowa ma odpinaną tylną klapkę i pozwala na szybkie wyciągnięcie i wymianę akumulatora.

Sony Xperia E4

Sony Xperia E4

Przyciski: zasilający i do regulacji głośności umieszczone są na prawej krawędzi obudowy. Gniazdo słuchawkowe zamontowane jest na górnej krawędzi i gdyby nie to, że port USB umieszczony jest na lewej krawędzi obudowy a nie na dolnej to rozmieszczenie przycisków i gniazd według nas byłoby idealne.

myPhone Infinity 3G oferuje całkowicie inną stylistykę niż Xperia E4. Paradoksalnie przypomina stylowe i płaskie smartfony Xperii Z4. Obudowa ma proste krawędzie i jest idealnie płaska. Tył jak i przód obudowy wykonane są na wysoki połysk jedynie boki są matowe (aluminiowa ramka).

Infinity 3G wygląda nowocześnie i stylowo a szkło Gorilla Glass 3 chroni ekran i tył obudowy przed porysowaniem i zadrapaniami. Tego typu powłoki ochronne stosowane są przeważnie w najdroższych smartfonach. W tańszych modelach spotyka się je sporadycznie, a jeszcze rzadziej spotkać można smartfony w cenie poniżej 1000 zł, które mają powłokę ochronną tak jak w Infinity zamontowaną nie tylko na ekranie, ale też obudowie.

myPhone Infinity

myPhone Infinity

Nie łudźcie się jednak, że smartfon będzie całkowicie odpory na porysowanie i można go będzie nosić w kieszeni razem z kluczami. Dzięki specjalnej powłoce rysek i zadrapań będzie po prostu zdecydowanie mniej niż na smartfonie bez powłoki ochronnej. Gorilla Glass chroni też do pewnego stopnia ekran przed uderzeniami i naprężeniami. Infinity ma zwartą i mocną obudowę, ale niestety bez odpinanej klapki, także demontaż akumulatora lepiej jest zlecić serwisowi.

Przyciski do regulacji głośności i "zasilający" - myPhone Infinity

Przyciski do regulacji głośności i "zasilający" - myPhone Infinity

Przyciski umieszczone są na prawej krawędzi obudowy (regulacja głośności, zasilanie), gniazdo słuchawkowe zamontowane jest na górnej krawędzi obudowy a USB na dolnej. Nawet gdy smartfon podłączony jest do zasilacza to kabel nie przeszkadza podczas rozmów i jest wystarczająco długi. Niestety Sony Xperia E4 wyposażona jest w bardzo krótki przewód USB, który ma zaledwie kilkanaście centymetrów długości.

Oba smartfony wyposażone są w czytnik kart pamięci microSD. W Xperii E4 zamontowany jest on obok baterii (trzeba zdjąć tylną klapkę, aby się do niego dostać), w Infinity gniazdo na karty pamięci umieszczone jest z boku obudowy i jest dzielone z czytnikiem kart SIM.

Wynik rundy. Zwycięstwo: myPhone Infinity

Xperia E4 na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Biało czarna obudowa nie wygląda źle, ale pozbawiona jest jakichkolwiek wzmocnionych powłok chroniących ekran czy obudowę. myPhone Infinity 3G od razu wpada w oku, do tego ma cienką obudowę chronioną szkłem Gorilla Glass 3.