Xperia Pro-I - oto smartfon-lustrzanka za ponad 7000 zł!

Według Sony najnowsza Xperia ma najlepszy aparat dostępny w smartfonie. Jak prezentuje się Xperia Pro-I i czy specyfikacja techniczna rekompensuje horrendalnie wysoką cenę?

Sony przygotowywało się do konferencji prasowej. Niestety ogromny przeciek, który miał miejsce w weekend spowodował, że sama prezentacja była tylko proformą. Na rynku pojawiła się Xperia Pro-I. Jak sama nazwa wskazuje jest to sprzęt dedykowany profesjonalistom. Wszystko ze względu na zastosowany aparat, który uchodzi za jeden z najlepszych sensorów umieszczonych kiedykolwiek w smartfonie.

Sony Xperia Pro-I

Sony Xperia Pro-I

Xperia Pro-I tak naprawdę jest wariantem zaprezentowanej wcześniej Xperii I III. Producent wymienił w niej jednak aparat. Sony nigdy wcześniej nie zastosowało takiego systemu w urządzeniu mobilnym.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! [30.01.2023]
  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2022 roku [Kalendarium Premier; 04.07.2022]

W pleckach Xperii Pro-I umieszczono 1-calowy przetwornik Exmor RS o rozdzielczości 20,1 MP. Został on wyjęty wprost z aparatu Sony RX100 VII (cena około 4500 zł). Wielkość pojedynczego piksela wynosi aż 2,4 µm, co pozwala na przechwytywanie ogromnej jak na telefon komórkowy ilości światła.

Smartfon otrzymał również niespotykane dotychczas funkcje. Mowa o wykonywaniu 12-bitowych odbitek RAW oraz nagrywania 4K przy zachowaniu 120 klatek na sekundę. Autofocus posiada aż 315 punktów detekcji ostrości, które pokrywają 90% całego kadru. Oznacza to, że nie musimy obawiać się o rozmyte zdjęcia.

Aby przetworzyć obraz z sensora Exmor RS Sony zastosowało specjalny procesor obrazowania BIONZ X. Pozwala on na wykonywanie 20 ujęć w ciągu sekundy z aktywnym autofocusem oraz automatyczną ekspozycją. W telefonie znajdziemy obiektyw o ogniskowej 24 mm oraz zmienną przesłonę f/2,0 do f/4,0.

Sony Xperia Pro-I

Sony Xperia Pro-I

Sony dodało także aparat ultraszerokokątny oraz teleobiektyw.

Reszta specyfikacji technicznej jest tożsama z zaprezentowaną wcześniej Xperią I III. Przedsprzedaż rusza 28 października 2021 roku. Sugerowana cena detaliczna to aż 1800 dolarów, co przekłada się na około 7000 zł. Gdy odejmiemy jednak od tego cenę profesjonalnego aparatu okazuje się, że sam telefon kosztuje 2500 zł.