Xperia X10 - oficjalna premiera smartfona Sony Ericsson z Androidem

Oficjalna nazwa pierwszego telefonu firmy Sony Ericsson pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android brzmi Xperia X10. Urządzenie wyposażone jest we wzbogacony, firmowy interfejs użytkownika, którego zadaniem jest ułatwienie komunikacji i zarządzania treściami multimedialnymi.

Sony Ericsson Xperia X10
Do najważniejszych elementów interfejsu nowej Xperii należą dwie aplikacje, Timescape i Mediascape - firmowe dodatki do systemu Google Android. Pierwszy z wymienionych komponentów to wszechstronny menedżer komunikacji, zapewniający szybki dostęp do funkcji rozmów głosowych, poczty e-mail i SMS-ów (oferuje też integrację z serwisami Facebook i Twitter). Użytkownik może uporządkować wszystkie wiadomości przychodzące w kolejności chronologicznej, wg odbiorcy lub rodzaju wiadomości. Drugie narzędzie to centrum obsługi multimediów, z szybkim dostępem do serwisów YouTube i PlayNow.

Xperia X10 pod niektórymi względami wydaje się bardziej zaawansowana technicznie niż konkurencyjne aparaty z Androidem czy nawet Apple iPhone. Smartfon Sony Ericssona wyposażony jest bowiem w większy ekran dotykowy o większej rozdzielczości (przekątna 4 cale, 854 x 480 pikseli). Zastosowany w urządzeniu moduł aparatu fotograficznego oparty jest na matrycy o rozdzielczości 8,1 mln pikseli i współpracuje z lampą błyskową LED; oferuje ponadto automatyczne ustawianie ostrości, funkcje geotagowania, nagrywanie wideo i detekcję uśmiechu.

Zobacz prezentację interfejsu smartfonu Xperia X10:

Urządzenie wykorzystuje platformę Snapdragon (procesor Qualcomm QSD8250), dysponuje też wbudowanym modułem A-GPS. Wspiera technologie komunikacyjne HSPA, Wi-Fi i Bluetooth. Smartfon nie dysponuje taką pamięcią na pliki jak iPhone (32 GB), jednak fabrycznie wbudowane weń 1 GB można poszerzyć dzięki kartom microSD (tego typu karta o pojemności 8 GB będzie sprzedawana w zestawie z Xperią).

X10 wejdzie do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku. Nowa Xperia będzie "flagowym" reprezentantem premierowej linii smartfonów Sony Ericssona, której kolejne modele mają trafić na rynek w pierwszej połowie 2010 r. X10 będzie pracować pod kontrolą systemu Google w wersji 1.6 jednak użytkownicy będą mogli zaktualizować oprogramowanie do wersji Android 2.0.

Więcej informacji: Sony Ericsson