Xperia Z4 - być może ostatni flagowiec Sony

Firma Sony przeżywa poważne kłopoty finansowe. Być może będzie musiała sprzedać dział zajmujący się produkcją smartfonów Xperia.

Sony w ostatnich latach przeżywa poważne problemy nie tylko wizerunkowe (ataki hakerów), ale przede wszystkim finansowe, czego przejawem była np. sprzedaż w 2014 roku całego oddziału odpowiedzialnego za komputery marki Vaio. Po wielokrotnej zmianie prognoz, japońska firma twierdzi obecnie, że ten rok fiskalny (do marca 2015 roku) zakończy stratą netto na poziomie 1,9 miliarda dolarów, co oznaczać będzie również po raz pierwszy w historii zawieszenie wypłat dywidend.

Drastyczne zmiany jedynym ratunkiem

Straty generowane są przede wszystkim przez działy zajmujące się produkcją telewizorów i smartfonów. Sony nie ma więc wyjścia i musi podjąć jakieś zdecydowane działania. Jak donosi Reuters, szefostwo firmy otwarte jest na takie scenariusze jak joint venture, czy nawet sprzedaż niedochodowych działów. Oznaczać więc to nawet może, że mająca mieć premierę na MWC w Barcelonie Xperia Z4 będzie ostatnim flagowcem w ofercie japońskiej firmy.

Zobacz również:

  • Horizon Forbidden West na PS4 wygląda przepięknie
  • WOŚP - najlepsze licytacje telefonów i akcesoriów

Dziwne pomysły nie pomogą odbić się od dna

Na koniec warto dodać, że firma Sony potwierdza ostatnio, iż jej rozeznanie mobilnego rynku nie jest, delikatnie mówiąc, najlepsze. Na CES 2015 zaprezentowała bowiem odtwarzacz Walkman NW-ZX2, który wyceniła na...1120 dolarów, czyli ponad 4000 tys złotych. Dla porównania, najdroższa wersja iPoda touch kosztuje 1299 zł. Co prawda ma on 64 GB pamięci a nie 128 GB jak gadżet Sony, lecz nie może to tłumaczyć tak drastycznej różnicy w cenach.