Xperia Z6: tego smartfona nie będzie

Xperia Z6 nie istnieje - twierdzi niemiecki oddział Sony. Seria "Z" została ponoć zastąpiona serią "X". Z tym ostatnim stwierdzeniem nie zgadza się bułgarski oddział japońskiej firmy.

Firma Sony zaprezentowała nową rodzinę smatfonów z Androidem, w której skład weszły trzy następujące modele: Xperia XA, Xperia X i Xperia X Performance. Skierowana ona jest przede wszystkim do osób, które szukają urządzeń cechujących się ładnym wzornictwem i zapewniających długi czas pracy na baterii (do 2 dni, zwiększona została też żywotność akumulatora) oraz wysokiej jakości zdjęcia (do pracy nad tym elementem zaangażowano inżynierów projektujących lustrzanki Sony Alfa).

Premiera nowej serii nie jest niczym dziwnym, lecz rynek zaskoczył fakt, że nie doczekaliśmy się premiery kolejnych smartfonów z rodziny "Z". Sprawę wydawało się wyjaśnił w końcu niemiecki oddział japońskiego producenta, który na pytanie jednego z użytkowników Facebooka zaniepokojonego brakiem nowych modeli "Z" odpowiedział, że seria X prezentuje nowe podejście Sony do smartfonów i zastąpiła serię Z. Dodatkowo padło stwierdzenie, że Xperia Z6 nie istnieje.

"Bułgarski głos w sprawie"

Głos w sprawie zabrał też właśnie bułgarski oddział japońskiej firmy, który stwierdził, że seria X nie została przygotowana z myślą o zastąpieniu serii Z, lecz stanowi zupełnie nową linię. Czy oznacza to, że Xperia Z6 jednak istnieje? Wydaje mi się, że nie można dojść do takiego wniosku. "Bułgarski głos" traktowałbym raczej jako poprawienie kolegów z Niemiec, które wcale nie potwierdza, że firma Sony nie zrezygnowała z Xperii Z.

Xperia X Performance

Z pewnością z czasem dowiemy się jaka jest prawda. Pomijając jednak to, czy Xperia Z6 trafi na rynek, czy też nie i przyglądając się bliżej Xperii X Performance można stwierdzić, że to całkiem fajny smartfon (więcej informacji o nim znajdziesz na stronie Sony). Do miana godnego następcy Xperii Z5 sporo mu jednak moim zdaniem brakuje. Mam tutaj na myśli chociażby brak wodoszczelności oraz ekran, który w porównaniu do innych flagowców znacząco odbiega pod względem rozdzielczości.

Aktualizacja: 26 lutego 2016 15:56

Xperia Blog zamieścił oficjalne oświadczenie Sony Mobile. Najważniejsza jego część brzmi:

"Linia Xperia Z osiągnęła swój szczyt - seria Xperia X reprezentuje nowy rozdział i ewolucję naszej strategii produkcyjnej."