Yahoo i Google pracują nad bezpiecznym e-mailem

Dwie wielkie firmy IT przystępują do wspólnej pracy nad bezpieczną, szyfrowaną pocztą e-mail. Efekty powinniśmy zobaczyć już w przyszłym roku.

U podstaw nowego systemu pocztowego leży konieczność tak mocnej ochrony danych użytkownika, aby do treści wiadomości elektronicznych nie mógł dobrać się nikt - zarówno agencja rządowa, jak i nawet firma odpowiedzialna za pocztę. Zarówno Google jak i Yahoo zdecydowały się na wspólne działanie, ponieważ obie mają olbrzymie doświadczenie w dziedzinie poczty elektronicznej i doszły do wniosku, że wymiana doświadczeń oraz wspólna praca dadzą więcej dobrego niż rywalizacja.

System szyfrujący oparty ma zostać na PGP (Pretty Good Privacy), popularnej metodzie ochrony treści. Do jej odczytania niezbędny jest klucz, znajdujący się tylko i wyłącznie na urządzeniu użytkownika (laptop, tablet czy komputer), podobnie jak login i hasło do poczty. Jeżeli system udałoby się uruchomić i wszedłby on w życie, nawet nakaz sądowy nie mógłby zmusić dostawcy poczty do ujawnienia treści e-maili użytkownika, co pozwoliłoby zarówno Google, jak i Yahoo uniknąć podejrzeń o łamanie zasad prywatności. Jak wspomniałem na wstępie, efekty prac obu firm mają ujrzeć światło dzienne w przyszłym roku.