Yahoo! i Microsoft w końcu razem

Użytkownicy komunikatorów Yahoo! i Microsoftu mogą już bez przeszkód porozumiewać się ze sobą. Obie firmy opublikowały oprogramowanie, dzięki któremu oba komunikatory stały się kompatybilne. Na razie jego próbna wersja pozwala na porozumiewanie się za pomocą klawiatury, jednak w wersji ostatecznej znajdzie się prawdopodobnie opcja rozmów głosowych.

Zrealizowanie umowy pomiędzy oboma gigantami może oznaczać koniec tradycyjnej polityki twórców najpopularniejszych komunikatorów, którzy dotychczas opierali się jakimkolwiek sugestiom uczynienia ich produktów kompatybilnymi z oprogramowaniem konkurencji.

Ocenia się, że z komunikatorów Yahoo! i Microsoftu korzysta łącznie 350 milionów osób. Najważniejszym graczem na tym rynku wciąż pozostaje AOL, który jak na razie nie zdradza chęci zawierania jakichkolwiek porozumień z konkurencją. Sytuacja, w której każda z firm zazdrośnie strzegła swojej sieci sprzyjała rozwojowi multikomunikatorów, takich jak Trillian czy Fire.

Z wersji próbnej wspomnianego oprogramowania mogą skorzystać użytkownicy najnowszych edycji produktów obu koncernów. Na liście kontaktów, obok nazwy znajomego będzie wyświetlana ikona wskazująca, z której sieci (Yahoo! czy Microsoftu) korzysta dana osoba. "To spore ułatwienie dla wielu osób. Teraz będą musiały mieć ciągle uruchomiony o jeden komunikator mniej" - mówi Michael Gartenberg, analityk firmy Jupiter.