Yahoo! wygrywa w sądzie ze spamerami

W maju 2008 roku Yahoo! oskarżyło różne osoby i firmy o próbę oszustwa za pomocą kampanii spamowej, która wprowadzała ludzi w błąd podając, że zwyciężyli w nieistniejącej loterii sponsorowanej przez internetowy portal. Teraz Yahoo! ma prawo do 610 milionów dolarów odszkodowania.

Yahoo!

Yahoo! oskarżyło spamerów o wyłudzanie danych osobowych z wykorzystaniem jego znaku towarowego. Ofiary były nakłaniane do podawania danych, które mogły zostać użyte w celu włamania się do ich kont bankowych, korzystania z ich kart kredytowych i dokonywania innych oszust przy użyciu zdobytych informacji.

Sąd południowego okręgu Nowego Jorku orzekł, że zarzuty Yahoo! są niepodważalne i uznał, że firmie tej należy się 27 mln dol. odszkodowania za naruszenie jej znaku towarowego oraz 583 mln dol. za naruszenie ustawy CAN-SPAM dotyczącej m.in. nielegalnego rozsyłania spamu.

Nie wiadomo, czy Yahoo! otrzyma pieniądze, o których mówi wyrok sądowy. Został wydany zaocznie, a oskarżeni nigdy nie stawili się nawet przed sądem. Są nimi osoby z Tajlandii i Nigerii oraz firmy z siedzibami na Tajwanie i w Nigerii. Yahoo! szacuje, że oskarżeni wysłali ponad 11,6 mln e-maili o fałszywej loterii pomiędzy grudniem 2006 i majem 2009 roku.